گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

معاون پژوهشی پژوهشگاه تحقیقات راهبردی: برنده بازی FATF؛ دولت یا مجمع؟

یاسر برخوداری گفت: مشکلی که در پرداخت پول سرمربی استقلال پیش آمد، علیرغم تیترهای روزنامه‌ها ربطی به FATF نداشت، زیرا ما در لیست سیاه FATF قرار نداریم. مهم‌ترین دلیل آن وجود تحریم‌های ثانویه آمریکاست.

1398/10/02
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی واکاوی ابعاد پیدا و پنهان پیوستن ایران به fatf ) با حضور دکتر یاسر برخورداری، معاون پژوهشی پژوهشگاه تحقیقات راهبردی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: متاسفانه رویه بدی که طی چند سال اخیر شکل گرفته است، ما شاهدیم بحث‌هایی که باید در محافل کارشناسی و علمی پیگیری شود و درباره آن بحث شود، در حد مباحث مطبوعاتی و ژورنالیستی مطرح می‌شود و در این میان برخی احساس می‌کنند حالا مانند عرصه‌های دیگری که در عرصه علم سیاست به آن می‌پردازیم مانند انتخابات همه جا دوگانه‌سازی و دو قطبی‌سازی جواب می‌دهد. برای مثال در یادداشتی می‌نویسند اعضای تشخیص مصلحت نظام سیاسی‌کاری می‌کنند و به این دولت و منتظرند تا دولت عوض شود.

وی افزود: در واقع چنین بحثی در میان نیست. چون من در پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع کار می‌کنم، واقعیت این است که کارشناسی سنگین درباره FATF صورت می‌گیرد و من می‌خواهم از این منظر به موضوع ورود پیدا کنم که برخی با نوعی سیاسی‌کاری منافع ملی را قربانی بحث‌های مرتبط با منافع جزء سیاسی و انتخاباتی می‌کنند. در همین فضایی که برای مربی استقلال پیش آمد که نمی‌توانیم دستمزد مربی استقلال را بدهیم و متاسفانه تیترهای ژورنالی خیلی بدی زده شد که FATF علیه استقلال و بحث‌های از این قبیل. حال باید پرسید وضعیت ما در FATF چگونه است؟

معاون پژوهشی پژوهشگاه تحقیقات راهبردی ادامه داد: اکنون ما در لیست سیاه FATF نیستیم و اصلا با آن هیچ مشکلی نداریم. FATF کشورهایی که با آن سر و کار دارند به چهار دسته تقسیم می‌کند که در آخرین مرحله می‌گوید به کشورهای دیگر توصیه می‌کنم در کشوری که غیر همکار(لیست سیاه) ریسک سرمایه‌گذاری بالاست و به کشورهای دیگر این موضوع را اعلام می‌کند. حال باید به این موضوع توجه کرد که اساسا مشکل کنونی ما FATF نیست بلکه مشکل تحریم‌های ثانویه آمریکاست و جوابی که دولت به این بحث می‌دهد به عنوان یک موافقان پیوستن به FATF که فشار رسانه‌ای را به مجمع و اعضای آن وارد می‌کند، توجیهش بر این است که اگر روزی تحریم‌های ثانویه آمریکا برداشته شود، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بهانه‌ای درباره پیوستن ما به FATF نداشته باشند و ما آن را پذیرفته باشیم.

یاسر برخورداری گفت: برآیند آینده‌پژوهی ما نشان می‌دهد که این استدلال دولت بسیار سُست است. اکنون که درباره FATF بحث می‌کنیم در لیست سیاه آن نیستیم، حال چرا نتوانستیم پول سرمربی استقلال را بدهیم؟ مهم‌ترین دلیل آن قرار گرفتن در دایره تحریم‌های ثانویه آمریکاست. اگرچه ما آینده‌پژوهی درباره نحوه تعامل جمهوری اسلامی درباره معاهدات بین‌المللی انجام دادیم، به این صورت که وقتی کشورهای دیگر می‌خواهند قدرت و منافع ملی خودشان را در کشورهای دیگر دیکته کنند، به این سمت می‌روند که بحث‌ها را جهانی کنند و همه کشورها را ملزم به پیوستن معاهدات بین‌المللی کنند.

وی افزود: پیش‌بینی ما بر این است که ابتدا وارد مسائل اقتصادی بعد مسائل سیاسی و سپس مسائل اجتماعی و فرهنگی را در بر خواهد گرفت. آنها در مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی مانند فوتبال و زنان ورود پیدا می‌کنند که ما باید برای مانع از ورود آنها به مباحث اجتماعی ساختار خاصی را در نظر بگیریم، اما درباره FATF این شیوه درستی نیست که مسائل مهم را به کف خیابان ببریم و مباحث پژوهشی و کارشناسی ریز را با مردم در میان بگذاریم و بخواهیم در مطبوعات بر سر آن بحث کنیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه تحقیقات راهبردی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: هر چند خود مسئولان سازمان FATF اعلام کردند در صورت پیوستن جمهوری اسلامی به آن هیچ تضمینی نیست که گشایشی ایجاد شود. ما تا وقتی نتوانیم خوب مساله را برای مردم توضیح بدهیم تصور می‌کنم دوگانه‌سازی پیوستن یا نپیوستن ما به FATF ادامه پیدا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی