گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: غرب با سواستفاده از فضای مجازی حقوق بشر را زیر سوال برده است

علیرضا چناری گفت: امروز دشمن با ابزارها و الزامات جدید و با فضای مجازی و بهره‌گیری از فضاهای موجودی که در عرصه‌های مختلف نظام‌های اقتصادی در دنیاست، به معنای واقعی کلمه و در دید افکار عمومی جامعه بین‌المللی حقوق بشر را زیر سوال می‌برند.

1398/10/04
|
09:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی بیانیه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران و ماهیت سیاسی آن) با حضور دکترعلیرضا چناری، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

علیرضا چناری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: امروز دشمن ما از همه ابزار و الزامات برای ضربه وارد کردن به کشور ما در عرصه‌های مختلف کوتاهی نمی‌کند.آیا امروز که آمریکا با تحریم ظالمانه ابتدایی امکانات پزشکی و دارویی را از بیماران ما سلب کرده است، ضدیت با حقوق بشر نیست؟ آیا اینکه اجازه ندهند هواپیماهای مسافربری ما الزامات اولیه آنها در زمینه تامین جان مسافران تهیه شود، ضدیت با حقوق بشر نیست؟ در واقع آنها به گونه‌ای ظواهر را با در دست داشتن امپراطوری رسانه‌ای دنیا که در اختیار دارند، از همه ارکان سازمان ملل متحد و ابزارهای قانونگذاری در دنیا برخوردارند برای مبارزه و تقابل با کشورهایی که در برابر آنها هستند، بهره می‌گیرند.

وی افزود: طی 41 سال برپایی انقلاب اسلامی تنها دو سال غرب و آمریکا از صدور قطع‌نامه حقوق بشر علیه ما استفاده نکردند و این از ویژگی رو به جلویی است که به تعبیر رهبری هر زمان که دشمنان بیشتر بر ما فشار بیاورند، نشان از روشنی راه ما دارد و در این راه پستی و بلندی وجود دارد که ما به عنایت پروردگار برای رسیدن به تعالی و چشم‌اندازی که مدنظر ماست، در مقابل همه اینها ایستادگی کرده و خواهیم کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: هر کشوری که نظام سلطه و امپراطوری رسانه ببیند که همراه با اهداف و استراتژی تدوین دیدگاه مدنظر آنها نیست با تهدید، تطمیع و انقلاب‌های رنگی و با هر ابزاری و الزامی سعی می‌کنند آن کشورها را از ساختارهای حاکمیتی خودشان ساقط و آنها را با خود همراه کنند. امروز آمریکایی‌ها خودشان را مرکز ثقل دنیا می‌دانند و به کشورهای اروپایی نام خاور نزدیک را اطلاق می‌کنند و به کشورهای منطقه ما خاورمیانه و به کشورهای آسیای جنوب شرقی و شرق خاور دور.

علیرضا چناری گفت: وقتی چنین نگاه استعماری و حاکمیت بر دنیا بدون هیچ مخالفتی را در ذهن خودشان پروراندند، در واقع در زیر و بم و شاخ و برگ‌ها به دنبال تسری استعمار و استبداد نگاه خودشان هستند. در واقع شاید امروز نظام سلطه نوع نگاهش متفاوت با استعمارگری اواخر قرن بیستم شده و امروز با ابزارها و الزامات جدید و با دنیای فضای مجازی و بهره‌گیری از فضاهای موجودی که در عرصه‌های مختلف نظام‌های اقتصادی در دنیا آمده است، به معنای واقعی کلمه و آشکارا و در دید افکار عمومی جامعه بین‌المللی حقوق بشر را زیر سوال می‌برند.

وی افزود: امروز یکی از نکاتی که در کشور آنها ما را به مخالفت با حقوق بشر متهم می‌کنند، مبارزه و مخالفت با همجنس‌گرایی مردان و زنان است که مخالفت ما را با این پدیده نقض حقوق بشر می‌دانند. آیا اگر در کشور ایالات‌متحده یا کشورهایی که خودشان را منادی حقوق بشر جا می‌زنند آنچه که برای دیگرانی مانند ایران در واقع ترویج می‌کنند که باید آزادی باشد، خود آنها به این نکات قائل هستند؟ در واقع همه این سخنان و دم از حقوق بشر در حد شعار است و در حد مباحثی است که در هنگام عمل خودشان این نکات را برنمی‌تابند حتی در کشورهای دیگری که نوعی نقش زیر مجموعه آنها را دارند و نقش سواره نظام و پیاده نظام آنها را بازی می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: لذا اعتقاد من بر این است آنچه که امروز احکام اسلامی ما برگرفته از قرآن، سنت و اجماع مبتنی بر عقل است از جمله تکامل یافته‌ترین احکامی است که در حوزه حقوق بشر می‌توان به عنوان نماد به دنیا معرفی کنیم، در این فضایی که دنیا به سمت رویکرد ماتریالیستی، روحیه مادی‌گرایی و حاکمیت بلامنازع در جهان به هر قیمتی می‌رود، احکام اسلامی در این فضا می‌تواند نقش سفینه نجات را برای جامعه بشری داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی