گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: در حقوق بین الملل تعیین کننده بسیاری از مسائل مکانیزم قدرت است

در عضویت در بسیاری از معاهدات واقع‌گرایی در حقوق بین‌الملل، بر آرمان‌گرایی غلبه پیدا می‌کند و مکانیزم قدرت است که تعیین کننده بسیاری از مسائل است و من منکر آن نیستم، واقعیتی است که در نظام بین‌الملل وجود دارد.

1398/10/11
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی نقش رژیم‌ها و معاهدات بین‌المللی در پیشبرد اهداف و راهبردهای قدرت‌های بزرگ با تمرکز بر رژیم‌های اقتصادی مانند fatf ) با حضور دکتر مهدی پیری، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی پیری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: گاهی اوقات برخی کشورها با توجه به منافعی که دارند، طرح‌ها و پیشنهادهای بین‌المللی را مطرح می‌کنند و در دستور کارهای اجلاس‌های بین‌المللی قرار می‌دهند و برای آن کنفرانس‌های بین‌المللی تشکیل می‌دهند و سعی می‌کنند در زمینه اجماع‌سازی به شکلی پیش ‌روند تا دغدغه‌ای که خودشان دارند به یک دغدغه بین‌المللی تبدیل شود. حال گاهی اوقات این دغدغه به اجماع بین‌المللی تبدیل و گاهی تنها به دغدغه جمعی از کشورها تبدیل می‌شود.

وی افزود: بعد در چارچوب اسناد بین‌المللی تبدیل به یک معاهده و گاهی اوقات از فرمت‌های دیگر استفاده می‌شود، به عبارتی ساز و کارهایی در زمینه تنظیم، نهادینه کردن و رسیدن به آن آرمانی که یک کشور یا گروه‌هایی از کشورها دنبال می‌کنند، وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید در سازمان ملل گروه‌های کاری مختلفی وجود دارند که از کشورهای مختلف تشکیل شدند، در واقع کشورهای غیرمتعهدها که جزء این چارچوب هستند، یکسری دسته‌بندی‌هایی در نظام‌های بین‌المللی دارند که سعی می‌کنند در این چارچوب‌ها منافع خودشان را افزایش دهند یا بهینه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: به نظرم در چارچوب CFT مکانیزمی تعریف شده که در چارچوب گروه‌های تروریستی طبق تعریف کشورها نیست و مکانیزم مجزایی دارد و امکان این‌که گروه‌های مقاومت به عنوان گروه‌های تروریستی تعریف شوند وجود دارد اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است تا جایی که حضور ذهن دارم، این امکان وجود دارد، اما باید دید عملا چه فاکتورهایی لحاظ می‌شود و آیا این اتفاق می‌افتاد؟ آیا ما می‌توانیم از ظرفیت‌هایی که داریم استفاده کنیم تا مانع از آن شویم که چنین اتفاقی بیفتد؟

مهدی پیری گفت: ما باید بررسی کنیم اگر به CFT الحاق شویم چه نتایج و تبعاتی برای ما دارد؟ از سوی دیگر باید بدترین سناریو را در نظر بگیریم که اگر این اتفاق بیفتد و تعاریفی که ما از ایران داریم، مورد پذیرش واقع نشود، آن موقع ما با اعمال این محدودیت‌ها چه چیزهایی به دست می‌آوریم؟ توجه داشته باشید این همان موازنه‌ای است که باید اتفاق بیفتد و سنجیده شود و بید آن را بررسی کنیم که چه راه‌های جایگزینی وجود دارد؟ به عبارتی وقتی می‌گویم پیوستن به CFT بر مبنای سنجش منافع ملی باید اتفاق بیفتد، یعنی پیوستن به هیچ رژیم بین‌المللی نیست که پیوستن به آن ملزم به گذشتن از یکسری حقوق ها و به نفع یکسری حقوق جمعی دیگر باشد.

وی افزود: در پیوستن به یکسری رژیم‌های بین‌المللی تکالیفی ایجاد می‌شود و هیچ رژیمی نیست که پیوستن به آن تکلیفی در برنداشته باشد و از حقوق هم گذر نکند. در صورتی که چنین باشد، آن معاهده یا تعهد بی‌اثر بوده، اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد. لذا به نظرم غیرقابل انکار است که پیوستن به CFT آثاری خواهد داشت. برای همین باید ما بررسی دقیقی انجام دهیم که وضعیت گروههای مقاومت در صورت پیوستن ما به آن چگونه خواهد بود؟

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در عضویت در بسیاری از معاهدات واقع‌گرایی در حقوق بین‌الملل، بر آرمان‌گرایی غلبه پیدا می‌کند و مکانیزم قدرت است که تعیین کننده بسیاری از مسائل است و من منکر آن نیستم، واقعیتی است که در نظام بین‌الملل وجود دارد. با این وجود باز هم نمی‌توان به صورت مطلق نظر داد و گفت اگر پیوستن به CFT رخ داد، ما چه مراوداتی داریم که این مراودات نیاز دارد که اعلام کنیم این مسائل وجود دارد. برخی عنوان می‌کنند که در صورت پیوستن به CFT باید تمام تراکنش‌های مالی ما اعلام شود، چنین چیزی صحت ندارد، بلکه به صورت موردی اتفاق می‌افتد، آن هم مواردی که مشکوک است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی