گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: پیوستن به FATF راه‌های دور زدن تحریم را می‌بندد

محمدکاظم عبدالحمیدی گفت: از سال گذشته تا به امروز 65 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی ما بوده که از مجراهای غیررسمی انجام شده است. لذا آنچه به عنوان دور زدن تحریم‌ها انجام می‌دهیم با پذیرش این تعهد، راه‌های دور زدن تحریم مختل می‌شود.

1398/10/12
|
10:46

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی نقش رژیم‌ها و معاهدات بین‌المللی در پیشبرد اهداف و راهبردهای قدرت‌های بزرگ با تمرکز بر رژیم‌های اقتصادی مانند FATF ) در ادامه با حضور محمدکاظم عبدالحمیدی، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدکاظم عبدالحمیدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم بررسی پیوستن جمهوری اسلامی به CFT در فضای رسانه‌ای کشور به یک مساله سیاسی و سیاست‌زده تبدیل شده است. ابتدا دروغ‌هایی که این روزها پخش می‌شود، برای مثال یک روز می‌گویند امیر قطر به سازوکارهای توصیه FATF پیوست، بعدا مشخص می‌شود که یک قانون داخلی در این زمینه تصویب کردند. روز دیگر می‌گویند روسیه گفته اگر پیوستن به ساز و کارهای FATFرا انجام ندهید، ما هم با شما همکاری نمی‌کنیم! پس از آن چند روز بعد لاوروف می‌گوید ما علی‌رغم تحریم‌ها تحت هر شرایطی همکاری‌هایمان را ادامه می‌دهیم.

وی افزود: به نظرم سیاسی شدن بحث پیوستن ما به ساز و کارهای FATF در آستانه انتخابات مجلس شاید برای این باشد، جریانی که به لحاظ معیشتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاست داخلی و خارجی توفیقی نداشته است، اراده‌اش را بر این گذاشته تا با دو قطبی‌سازی از فضای FTAF در واقع زمین بازی انتخابات را بخواهد، تغییر دهد و این اصلا چیزی خوبی نیست که منافع ملی کشور فدای بازی‌های سیاسی و مواردی از این قبیل بشود.
کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: لذا باید بر این نکته دوباره تاکید کنم که اصل منافع ملی است، زیرا به نظرم اکنون برخی اصل را در پیوستن به بسیاری از ساز و کارهای بین‌المللی می‌دانند در حالی که به نظرم در بسیاری از کشورها پیوستن به معاهدات بین‌المللی با تاکید جدی بر منافع ملی با چالش روبرو شده است، به طوری که در اتحادیه اروپا روند واگرایی آغاز شده و ایالات‌متحده رویکرد کاملا یک‌جانبه‌گرایی را آغاز کرده و حتی از معاهده آب و هوایی پاریس چالش کرده و خارج می‌شود. وقتی یونسکو کنوانسیون تنوع فرهنگی را مطرح می‌کند، باز هم آمریکا و اسرائیل بحث خروج را پیش می‌کشند.

محمدکاظم عبدالحمیدی گفت: اتفاقا بسیاری از کشورها خودشان حرکت در جهت مخالف سازوکارهای بین‌المللی را انجام می‌دهند و اصل بر منافع ملی است و اگر جایی عین دیوان با ساز و کار حقوقی‌تر می‌تواند منافع ملی ما را تامین کند، خوب قطعا هر عقل سلیمی می‌گوید از آن می‌توان در زمینه منافع ملی استفاده کرد، اما اگر در جایی مانند FATF ساز و کار سیاسی دارد، باید به آن توجه شود، اگرچه در حال حاضر از 42 توصیه FATF تقریبا 40 مورد آن را اجرا می‌کنیم، در این میان حامیان پیوستن به FATF و اجرایی کردن آن معتقدند اگر به این کنوانسیون نپیوندیم روابط بانکی ما مختل می‌شود.

وی افزود: اکنون از سال گذشته تا به امروز 65 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی ما بوده است، حجم زیادی از این تجارت خارجی از مجراهای غیررسمی انجام می‌شود. برای همین تصورم بر این است، آنچه به عنوان دور زدن تحریم‌ها در این شرایط دشوار انجام می‌دهیم با پذیرش این تعهد، راه‌های دور زدن تحریم مختل می‌شود، مانند اتفاقی که در پذیرش قطع‌نامه 2231 داشتیم و عملا تسلیم تسلیحاتی خودمان را با قبول آن قطع‌نامه پذیرفتیم، درباره FATF هم می‌تواند تکرار شود و این صرفا یک شعار نیست. برای موضوع به سندی تکیه می‌کنم که رئیس سابق FATF که اکنون دستیار تروریسم و اطلاعاتی خزانه‌داری آمریکا هستند، یکی دو سال قبل در کنگره صحبتی داشتند. از او سوال می‌شود که شما چه راهی دارید تا ایران بیشتر در فشار قرار بگیرد؟ فشاری که سپاه پاسداران نتواند آن را دور بزند؟

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: خیلی صریح از سپاه پاسداران نام می برند و او می‌گوید ایران را مجبور به پیوستن به ساز و کارهای مالی بین‌المللی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی