گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ظهره‌وند: با گام پنجم باید به دوران قبل از برجام بازگردیم

یک دیپلمات باسابقه بابیان اینکه اروپا دیگر نمی تواند مجانی از برجام بهره ببرد گفت: با گام پنجم باید به آن نقطه تعادل موردنظر که شروع اجرایی شدن توافق‌نامه برجام بوده، برسیم.

1398/10/22
|
10:15
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل گام پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، از دیپلمات‌های باسابقه کشور روانه آنتن رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: به نظر می‌رسد گام پنجم قدمی در راه متعادل‌سازی برجام است، در واقع تکالیفی که طرف مقابل انجام نداد و با این گام کاهش تعهدات ما رقم ‌خورد. در واقع به نقطه‌ای می‌رسیم که توافق در مرحله آغاز بود و شروع کار را نقطه‌ای می‌بینیم که اگر قرار است برجام باقی بماند و بقا داشته باشد، باید آن توازن بین تعهدات و تکالیف دو طرف اتفاق بیفتد. پیش از گام‌های کاهش تعهدات برجامی، مسیری را که ما طی کردیم، مسیر یک‌جانبه بود. به عبارتی تعهدات ما و بی‌عملی طرف مقابل را نمایان ساخت.

وی افزود: در این گام که سعی می‌کند موقعیت ما را به شکل اولیه در بیاورد، چه در بحث تعداد سانتریفیوژ که ما بخش عمده‌ای از آن را از رده خارج کردیم، دوباره نصب و فعال‌سازی می‌شود. لذا وقتی تعداد سانتریفیوژها زیاد می‌شود، به همان اندازه باید خوراک‌دهی شود و خروجی خواهد داشت که این خروجی میزان ذخایر را افزایش می‌دهد که طبق اساس‌نامه معاهده آژانس ما هیچ‌گونه محدودیتی برای برخورداری از ظرفیت حجم غنی‌سازی نداریم و همچنین میزان موادی که غنی می‌شوند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: از طرفی بحث میزان غنی‌سازی است که بستگی به نیازها و الزامات تکنولوژیکی ما دارد، در بخشی از صنایع ما نیاز به 20 تا 60 درصد غنی‌سازی داریم به طوری که در برخی زیردریایی‌ها آنچه می‌تواند تا ماه‌ها آنها را زیر آب نگه دارد، نیاز به 60 درصد غنی‌سازی است. به عبارتی الزامات صنعتی و نیازهای تکنولوژیکی است که تعیین می‌کند چه میزانی از غنی‌سازی را داشته باشید و قطعا در طی زمان و تغییر و تحولات تکنولوژی این میزان تغییر می‌کند.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: بحث دیگری که در رابطه با انرژی هسته‌ای اهمیت دارد، بحث تحقیق و توسعه است، در واقع علوم و تکنولوژی زمانی می‌توانند پایه‌ای داشته باشند که اقتصادی بشوند و بهره‌وری آن افزایش یابد و آن بهره‌وری حاصل تحقیق و توسعه است. هر چه قدر دامنه تحقیق و توسعه افزایش پیدا کند، با ورودی ثابت می‌توانید خروجی بیشتری داشته باشید که مفهوم بهره‌وری را نشان می‌دهد. بنابراین طبق تعهداتی که قبلا داشتیم این دامنه را محدود کرده بودیم، اما اکنون این محدودیت را رعایت نخواهیم کرد، زیرا نیازی به آن نداریم و باید به آن نقطه تعادل موردنظر که شروع اجرایی شدن توافق‌نامه برجام بوده، با گام پنجم برسیم.

وی افزود: از آن سو اگر کشورهای اروپایی علاقه‌مندهستند که برجام حفظ شود، باید هزینه‌ای برای آن پرداخت کنند، کشورهای اروپایی نمی‌توانند رایگان و مجانی از دستاوردهای برجام استفاده کنند. اروپایی‌ها تا کنون سعی کردند مجانی از دستاوردهای برجام به ضرر ما و به نفع خودشان استفاده کنند، اما این جاده یک‌طرفه در یک تصمیم راهبردی و هوشمندانه بر این قرار گرفت که ما به نقطه تعادل برای حفظ برجام برگردیم. اگرچه ما به هیچ عنوان قصد خروج از برجام را نداریم و ماده 26 و 36 ناظر بر برخوداری ما از ظرفیت‌های برجام در صورت عدم تعهد طرف مقابل است و فضا را برای مانور ما باز کرده است.

دیپلمات با سابقه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اگرچه در بیانیه سه کشور اروپایی(آلمان، انگلیس و فرانسه) انفعال را کامل دید، تکرار همان حرف‌های همیشه و علاقه‌مندی آنها به حرکت در جاده یک‌طرفه. در هیچ ساختار سیاسی کسی پذیرای جاده یک‌طرفه نیست، آن هم برای کشور قدرتمند، تاثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای مثل جمهوری اسلامی که سعی کرد از طریق برجام نقش سازنده و موثری هم برای عملیاتی کردن معاهده NPTداشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی