صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محسن امینی گفت: امروز استراتژی ما در حوزه اقتصادی گسترش بازارهای منطقه‌ای است، اگرچه نپیوستن به fatf حتی در مبادلات اقتصادی ما با کشورهای دوست مانند چین و روسیه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل پرونده fatf و هوشمندسازی تحریم های آمریکا) با حضور دکتر محسن امینی، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محسن امینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اگرچه در برخی از رژیم‌ها و کنوانسیون‌ها کشورهای قدرتمند به دنبال منافع و مطامع خودشان هستند، اما در همه کنوانسیون‌ها و رژیم‌ها به این شکل نیست. با توجه به تحولاتی که در مسائل مادی و اقتصادی در دهه‌های اخیر داشتیم، ارتباطات مالی که دیگر مثل قدیم نیست و خیلی از مسائل به شکل شبکه‌ای از اقتصاد جهانی در مدل‌هایی مانند همان فضای IT مرتبط به هم هستند، قطعا مسائلی که همیشه مدنظر بوده، از جمله مسائلی مانند تقلب، پولشویی و آن بخش اقتصاد زیرزمینی را باید مدنظر گرفت.

وی افزود: از نظر عملی در حال حاضر در دنیا بر تک تک واژه‌ها و اصطلاحات کار می‌شود، برای مثال اگر درباره پولشویی تحقیق کنید، اثر این اصطلاح را بر همه روندهای مالی و اقتصادی بررسی می‌کنند که تا چه اندازه تاثیرگذار بوده و توانسته به اقتصاد زیرزمینی کمک کند. لذا برخی از این رژیم‌ها برای کنترل بخش مشکل‌دار اقتصاد موثر بوده است و به نظرم باید از این منظر هم به آنها نگاه کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: باید به رژیم‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی دو جانبه نگریست و برای جلوگیری از رشد بخش‌های منفی اقتصاد این کنوانسیون‌ها که ابزارها و راهکارهای موثری دارند، به این رژیم‌ها و قراردادها نگاه کنیم. من در بحث درباره FATF تنها از منظر حقوقی بحث می‌کنم و چون تخصصی در حوزه رویکرد سیاسی آن ندارم، لذا وارد آن بحث نمی‌شوم. ضمن این‌که درباره پیوستن ما به FATF مخالفان و موافقان بسیاری با دیدگاه‌های متفاوت وجود دارند، اما به این موضوع از منظر اقتصادی، سیاسی و حقوقی می‌توان نگاه کرد.

محسن امینی گفت: در شرایطی قرار داریم و یکسری تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای ما را در وضعیت دشواری قرار داده است و حال باید با توجه به وضعیتی که در آن قرار داریم، دریابیم که پیوستن یا نپیوستن به نفع ماست یا ضرر؟ در حال حاضر استراتژی ما در حوزه اقتصادی گسترش بازارهای منطقه‌ای است و خیلی بر آن پافشاری می‌کنیم تا بتوانیم حداقل بازارهای کشورهای منطقه را بگیریم و در شرایط اقتصادی فعلی بتوانیم قدری اوضاع را بهتر کنیم. در این میان باید در نظر داشته باشیم نپیوستن به fatf حتی در مبادلات اقتصادی ما با کشورهای دوست مانند چین و روسیه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست