گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نایب رئیس انجمن تولیدكنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران: باید امن ترین فضا برای دسترسی کودک و نوجوان به اینترنت را فراهم کنیم

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران گفت: مهمتر از هر چیزی پدر و مادرها باید سواد رسانه ای داشته باشند و به بچه ها این آگاهی منتقل شود که چه محتوایی برایشان مناسب است و چه محتوایی برایشان مناسب نیست.

1396/02/18
|
14:31
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع چالشهای فضای مجازی برای دانش آموزان ، با حضور رضا نامی نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران به روی آنتن رفت.

رضا نامی با اظهار به اینکه تولیدکنندگان نرم افزار برای تولید دارای ضوابط خاصی هستند، گفت: مجموعه رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین نامه ای را برای ما تدارک دیده که خیلی کلی است یعنی چه پارامترهایی را باید استفاده کنیم، محتواهایمان باید چه مجوزهایی را داشته باشد، چه نشانه هایی را می توانیم یا نمی توانیم استفاده کنیم و یکسری کلیات در این خصوص.

وی با اشاره به کنترل فرزندان در بازی های آنلاین ابراز داشت: ممکن است ما محصولی را تولید کنیم که به درد پدر و مادر نوجوان بخورد ولی کودک و نوجوان نتواند از آن استفاده کند. برای کنترل عملی راه حل هایی هم وجود دارد مثلا در اسکاندیناوی برای کودکان و نوجوانان برنامه های خیلی خوبی دارند و از زمانی که وارد مقطع راهنمایی می شوند یک تبلت از طرف مدرسه به آنها داده می شود یعنی نمی گویند فضای مجازی را حذف کنیم بلکه می گویند خط دهی کنیم.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان نرم افزار تلفن همراه ایران با تاکید بر اینکه باید به بهترین شکل و در امن ترین حالت برای کودکان بتوانیم از این فضا استفاده کنیم و آنها هم بتوانند استفاده کنند و کمک بگیرند، گفت: این لایه بر می گردد به اینکه ما دسترسی به اینترنت کودک و نوجوان داشته باشیم که بر بستر آن فقط یکسری سایت هایی که فقط مخصوص کودک و نوجوان است فعال باشد.

وی متذکر شد: مهمتر از هر چیزی پدر و مادرها باید سواد رسانه ای داشته باشند و به بچه ها این آگاهی منتقل شود که چه محتوایی برایشان مناسب است و چه محتوایی برایشان مناسب نیست.

نامی با اشاره به کاربرد VPN در کشور یادآور شد: هیچ جای دنیا از VPN استفاده نمی کنند، در آمریکا چنین چیزی وجود ندارد و پدر و مادر ها هم این کار نمی کنند و بچه از آنها الگو می پذیرند ولی در ایران باید ببینیم پدر و مادر ها چگونه باید بچه ها یشان را کنترل کنند و چه محتوایی در اختیارشان ققرار دهند.

وی یاد آور شد: ما به عنوان تولیدکننده به کلیه قوانین پایبندیم و در همان راستا داریم فعالیت می کنیم و به نظرمان آنقدر بازار رو به رشدی داریم که اصلا دلیلی ندارد در این چارچوب نباشیم. فقط ما بخش خصوصی هستیم و به فضا اقتصادی نگاه می کنیم ما اپراتورها و سرویس دهنده های اینترنت شبکه ملی اطلاعات است اما آیا محتوا به مقدار لازم داریم.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی