گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

موسس انجمن سواد رسانه ای ایران مطرح كرد؛ چه ارتباطی میان استیضاح ترامپ و هواپیمای اوکراینی است؟

محمدصادق افراسیابی گفت: چرا پدافند هیچ هواپیمای دیگری را نزد و فقط هواپیمای اوکراین را می‌زند؟ در این میان به ارتباطات بین آمریکا و اوکراین دقت کنید. اصلا ترامپ به چه دلیل استیضاح می‌شود؟ سر چه پرونده‌ای کار ترامپ به استیضاح کشیده شده است؟

1398/10/25
|
13:40
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل ماهیت و ابعاد جنگ رسانه ای نظام سلطه ضد جمهوری اسلامی ایران) با حضور دکتر محمد صادق افراسیابی، موسس انجمن سواد رسانه‌ای ایران و استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدصادق افراسیابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: جمهوری اسلامی بعد از 80 سال که از جنگ جهانی دوم می‌گذرد، آمریکا را در یکی از کشورهایی که افتخار می‌کرد، آن را فتح کرده و در یک جنگ بیست و چند روزه آن را فتح کرده است و خاک آن‌را متعلق به خودش می‌داند و در آن پایگاه تاسیس کرده و بزرگ‌ترین منطقه دیپلماتیک در جهان را در آنجا احداث کرده است، در این میان ما بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی‌ها را مورد هدف قرار دادیم. هیچ وقت در طول تاریخ چنین اتفاقی نیفتاده است. ما درباره آمریکایی صحبت می‌کنیم که بزرگ‌ترین هژمونی تاریخ بشر است.

وی افزود: آمریکایی که بزرگ‌ترین امپراطوری بشری را به لحاظ وسعت و سیطره جهانی‌اش تشکیل داده است. حتی شوروی در اوج درگیری با آمریکا هیچ‌وقت جرات نکرد ایالات‌متحده را تهدید جدی کند، یعنی موشکی شلیک کند که در چندکیلومتری پایگاه بخورد و حتی جریان کوبا را نگاه کنید، باز هم نتوانستند وارد درگیری شوند. بعد از پرل هاربر که ژاپنی‌ها حمله کردند، هیچ کس جرات نکرده که در تاریخ آمریکا را مورد حمله موشکی قرار دهد و ما این آمریکا را زدیم. ما پایگاه هوایی‌اش را در عراق به طور قدرتمندی هدف موشکهای‌مان قرار دادیم و هنوز نتوانسته است، پاسخ بدهد. لذا این دستاورد کمی نیست.

موسس انجمن سواد رسانه‌ای ادامه داد: برخی می‌گویند که از این طرف به آمریکایی‌ها اطلاع دادند و غیره. باید بگویم من نظامی نیستم، در حقیقت اطلاعات نظامی اندکی دارم، اما فرض را برآن بگیریم که جمهوری اسلامی به پایگاه آمریکایی‌ها اطلاع داده است که می‌خواهم حمله کنم! فلان پایگاه نظامی در عراق را مورد حمله قرار می‌دهم و از آن سو، آمریکا بپذیرد که حمله صورت بگیرد و بگوید به تو اجازه می‌دهم اما صدایش را در نیاور! انگار در محل به گوش یک گنده لات و ارذل و اوباش می‌زنید، با کلی حرف و حدیث و بعد هم می‌گویید می‌خواهم ترا جلوی مردم بزنم! او هم می‌پذیرد و می‌گوید این کار را بکن، اما یواش تو گوشم بزن! اما شما سیلی زدی که هیمنه آمریکا فرو ریخته است.

محمدصادق افراسیابی گفت: لذا اگر شما به یک قدرت بزرگ حمله کنید، حال این حمله وسیع یا بزرگ هم نباشد و طرف مقابل که هژمون جهان است و ابرقدرت تلقی می‌شود و نتواند پاسخ این حمله را بدهد، این به معنای پایان هژمونی آن ابرقدرت یا سلطه‌گر است. اینجا صحبت از آمریکایی است که افغانستان را اشغال کرد، لیبی را به نابودی کشاند، عراق را طی بیست و یک روز فتح کرد و در بسیاری از نقاط دنیا حملات زمینی و آسمانی انجام می‌دهد و کسی به او پاسخ نمی‌دهد، برای مثال ببینید با نیکاراگوئه، سودان و بخش‌های از آفریقا چه‌کار کرد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حالی که جمهوری اسلامی یک فرد نظامی‌اش در یک کشور ثالث مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید و ما در پاسخ محکم توی گوش آمریکا زدیم و چاره‌ای ندارد مگر این‌که جنگ روانی را شروع کند، ترامپ هم در این زمینه خبره است و با سرو صدا سعی می‌کند، حمله ما را تحت شعاع قرار دهد. در این میان مساله سقوط هواپیمای مسافربری است که درباره آن سوالات بسیاری وجود دارد. چرا پدافند هیچ هواپیمای دیگری را نزد و فقط هواپیمای اوکراین را می‌زند؟ در این میان باید به ارتباطات میان آمریکا و اوکراین دقت کنید. اصلا ترامپ به چه دلیل استیضاح می‌شود؟ سر چه پرونده‌ای کار ترامپ به استیضاح کشیده شده است؟

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی