گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل استراتژیك: مکانیزم ماشه یک طنز سیاسی است

سیدمهدی رفیعی‌راد گفت: قماربازی مثل ترامپ برای زدن سردار سلیمانی حتی از مجلس کشور خودش مجوز نگرفت و خودروی سردار را در کشور ثالث با موشک زد. لذا مقدمه‌چینی نظیر مکانیزم ماشه تنها یک طنز سیاسی است.

1398/10/30
|
09:50

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی و تحلیل اجرایی شدن طرح مکانیزم ماشه از سوی کشورهای اروپایی جهت بازگشت ایران به مفاد برجام از ادعا تا واقعیت) با حضور دکتر سید مهدی رفیعی‌راد، کارشناس مسائل استراتژیک روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی رفیعی‌راد در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: کسانی که برجام را در کشور اعلان علنی کردند، گفتند تمام تحریم‌ها لغو خواهد شد. اما ما چنین چیزی ندیدم و تحریم‌ها فقط تعلیق شدند و لغو در کار نبود. من نمی‌دانم این چه سیاستی است! من مدرس عملیات روانی هستم و می دانم تحمل توافقات و تاملات سیاسی در عرصه بین‌الملل برای تزریق عملیات‌های تاکتیکی روانی صفر است. نمی‌توان چنین برخورد کرد، زیرا توان ملی درگیر موضوع می شود.

وی افزود: غرب و آمریکا با یک پدیده به نام انقلاب اسلامی مواجه هستند و باید این را مدیریت کنند. اگر فرض بگیریم که بخواهند به ما حمله نظامی کنند، به عبارتی می خواهند ما را تحت اصل هفتم منشور سازمان ملل و به عنوان یک خطر جهانی قرار دهند. حال این‌که فرد قماربازی مثل ترامپ حتی از مجلس کشور خودش مجوز نگرفت و رسما سردار ما را در کشور ثالث با موشک زد، یعنی ترامپ اگر بخواهد حمله کند، مقدمه‌چینی برای چنین عملی برای او تنها یک طنز سیاسی است.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: من دیگر باور نمی‌کنم که در عرصه بین‌الملل قانونی بتواند مانع کارهای ترامپ باشد، کمااین‌که هیچ‌کس هم به کارهای او اعتراضی نمی‌کند که چرا چنین کاری کردی و از او سوال ببرد! تنها درباره مسائل سیاسی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها قدری با هم بحث کردند، اما دشمنی آنها با ما مشترک است و تنها شکل دشمنی آنها با یکدیگر فرق می‌کند. لذا به نظرم کشورهای اروپایی، سربازانی برای ایالات‌متحده هستند که بتوانند ما را در یک بایکوت و ضعیف شدن قرار دهند.

سیدمهدی رفیعی‌راد گفت: امروز در جنگ با آمریکا و غرب هستیم، چون تلفات می‌دهیم و یکی از تلفات ما شهادت سردار و یارانش بود. بحث دیگر تحریم دارویی است که با آن مواجهیم و بیمارانی که به دلیل نرسیدن دارو تلف می‌شوند. نباید اسم این را جنگ بگذاریم؟ لذا وضعیت ما یک وضعیت جنگی است، هر چند برای کشورهای اروپایی این حق را قائلم که بتوانند با ما به شکلی رفتار کنند که منافعشان حفظ شود و علیه ما تصمیماتی بگیرند که مجموعه این تصمیمات در گذر زمان ما را تضعیف کند، توجه شما را به شاه‌بیت سخنان رهبری در نمازجمعه هفته گذشته جلب می‌کنم که ایشان گفتند ما باید قوی باشیم و این یک سخن کاملا استراتژیک است. زیرا تهدید بر بستر ضعف می‌نشیند و هیچ وقت تهدید خارجی بر بستر قوت ما قرار نمی‌گیرد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: با همه آنچه که بیان شد، راه برای ما بسته نیست و باز است و افق آینده برای ما روشن است و همان‌طور که در توانایی‌های دفاعی به حد قابل قبولی رسیدیم به طوری که می‌توانیم مجهزترین پایگاه آمریکایی‌ها در عراق را بدون خطا مورد حمله موشکی قرار دهیم، مردم ما نیز تولیدات ایران خودرو و سایپا را در خیابان می‌بینند و مسائل و مشکلات در حوزه سیاست را هم رصد می‌کنند، لذا باید بگویم مساله مدیریت در کشور باید حل شود و مشکلات معیشتی سر و سامان داده شود. در این رابطه مجلس آینده بسیار مهم است و اگر مجلس آینده غرب‌گرا نباشد و به درون نگاه کند، می‌تواند در برطرف کردن مشکلات داخلی موثر واقع شود. از آن‌طرف ما می‌توانیم تخصص هسته‌ای و توان موشکی خود را در کشورهای منطقه گسترش دهیم و این دانش را صادر کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی