صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مصطفی صادقی گفت: برجام آن‌قدر هم که همه می‌گویند نه سیاه است نه سفید. در برجام ما بدون ورود به بعضی از کانال‌هایی که خط قرمز بود، یعنی مذاکره درباره منطقه، موشکی و برخی مسائل دیگر صرفا در رابطه با مساله هسته‌ای بحث کردیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی به هزینه و فایده توافق برجام) با حضور مصطفی صادقی، دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم وقتی می‌خواهیم قطع‌نامه یا توافق‌نامه‌ای را بررسی کنیم، بهتر آن است که آن را با توجه به شرایط زمان خودش بررسی کنیم. لذا بحث من فارغ از بحث فنی و شکلی برجام است و از اینجا شروع می‌کنم که چرا اصلا بحث توافق هسته‌ای مطرح شد و چرا حسن روحانی رای آورد و چرا نظام اجازه داد که روحانی وارد کانال مذاکره و بستن توافق بشود؟ چرا برجام امضاء شد و در نهایت چه حاصلی داشت؟

وی افزود: باید بگویم برجام سال 94 حتی 93 و 93 هم متولد نشد و سال‌ها قبل افرادی چون روحانی، جلیلی و لاریجانی درباره فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی با غرب مذاکره کردند و در یک بستر طولانی‌تری بحث برجام رخ داد و در نهایت پس از تغییر افراد آن پیشنهاد معروف مطرح شد و در اینجا به یک دوگانه رسیدیم که می‌خواهیم با غرب مصالحه و مذاکره کنیم یا بحث بر سر این بود که می‌خواهیم با غرب مصالحه کنیم یا روش دیگری را برگزینیم. این موضوع دقیقا با انتخابات ریاست جمهوری مصادف شد.

دبیر هفته‌نامه مثلث ادامه داد: در بحث شکلی انتخابات نامزدهای مختلفی تا بعد از اعلام تائید و رد صلاحیت‌ها بودند. بعد از آن روحانی وارد عرصه شد و پس از آن ورود یکباره جلیلی که اصلا بستر انتخابات را شکل دیگری داد. حال بحث بر سر این می‌شود که آیا ما می‌خواهیم با غرب مذاکره کنیم یا مصالحه یا مقاومت؟ حتی در این بستر زمانی برخی تندتر رفتند و گفتند می‌خواهیم جنگ کنیم یا مذاکره. هر چه بود، انتخابات به محل جدال گفتمانی یک دو قطبی تبدیل شد بر سر این‌که می‌خواهیم با طرف مقابل چه کنیم؟

مصطفی صادقی گفت: در این میان مردم هم می‌خواستند دریابند بالاخره این موضوع به کجا می‌انجامد؟ یعنی اگر در زمانی بحث اقتصاد یا هر موضوع دیگری مطرح بود، به یکباره تمام بحث‌ها متمرکز بر بحث مصالحه یا مقاومت در برابر غرب شد. به هر حال هر انتخاباتی یک دو قطبی دارد، سال 84 آقای احمدی‌نژاد بحث عدالت‌خواهی و اشرافی‌گری را مطرح کردند و 88 هم داستان خودش را دارد. سال 92 هم این اتفاقات رخ داد. هر چه که بود، یک نفر این وسط آمد و گفت من می‌توانم به روش خودم صحبت و مذاکره کنم و میانه را به دست بیاورم.

وی افزود: در این میان سخنی نقل محافل شد، هم چرخ کارخانه بچرخد و هم سانتریفیوژها در گردش باشد. به عبارتی روحانی گفت مثل بعضی‌ها نیستم که بگویم همه چیز متوقف شود یا مثل برخی دیگر آن طرف را ببینم، من هر دو را خواهم داشت. سخنان روحانی باعث شد که مردم به او اعتماد کنند و او رای بیاورد و به هر حال اتفاقاتی می‌افتد که نظام هم به این فکر می‌رسد که این اتفاق روی دهد و مذاکرات انجام می‌شود تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد تا این‌که به برجام می‌رسیم. لذا همه مساله از اینجا به وجود می‌آید که سوال می‌شود از برجام چه به دست آمد؟

دبیر تحریریه هفته‌نامه مثلث در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: برجام آن‌قدر هم که همه می‌گویند سیاه نیست! و آنقدر هم سفید نیست که بعضی می‌گویند. برجام نکات مثبتی هم داشت و ما بدون ورود به بعضی از کانال‌هایی که خط قرمز بود، یعنی مذاکره درباره منطقه، بحث موشکی و برخی مسائل ادعایی غرب مانند حقوق بشر در برجام صرفا در رابطه با مساله هسته‌ای بحث کردیم و اگر تحریمی هم در آن زمان رفع شد، صرفا تحریم هسته‌ای کنار گذاشته شد، اگرچه برخی هم انتظار داشتند که همه تحریم‌ها رفع شود.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست