صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: معتقدم اگر ترامپ دوباره به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شود، این موضوع به نفع ایران است.

محمد اسماعیل کفایتی، در برنامه «گفتگوی سیاسی» که از آنتن رادیو گفت و گو با موضوع «روند استیضاح ترامپ رئیس جمهور آمریکا» پخش می شد ، اظهار کرد:بسیاری از کارشناسان معتقدند که این استیضاح ادامه جنگ قدرت برای انتخابات 2020 بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است.

وی با بیان اینکه این تحولات بیشتر تاثیر روانی بر روی جامعه آمریکا و انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در این کشور خواهد داشت، خاطرنشان کرد: این احتمال وجود دارد که در جریان برگزاری این استیضاح اطلاعات جدیدی علیه ترامپ منتشر شود به همین خاطر جمهوری خواهان از حضور شاهدان که دموکرات ها درخواست کرده بودند در جلسه استیضاح حضور پیدا کنند، جلوگیری کردند، دموکرات‌ها نیز با حضور پسر« جو بایدن» رقیب انتخاباتی ترامپ که موضوع «اوکراین گیت» بر سر پرونده او ایجاد شده است ، مخالفت کرده‌اند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه بر اساس آنچه که رسانه های آمریکایی مطرح کردند دونالد ترامپ در طول زمان حضور در کاخ سفید تاکنون بیش از 15 هزار دروغ گفته و این موضوع باعث بی اعتمادی شدید بخشی از بدنه جامعه آمریکا به وی شده است، افزود: به نظر می‌رسد حاصل کشمکش های موجود در صحنه سیاست داخلی آمریکا باعث افول هژمونی این کشور و سرعت گرفتن این افول در عرصه جهانی شود.

کفایتی با تاکید بر اینکه در حال حاضر موضوع پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 برای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در آمریکا حیثیتی شده است و موضوع استیضاح را نیز می‌توان در همین راستا عنوان کرد ، اظهار کرد : در حال حاضر یک نوع ناکارآمدی در نظام سیاسی آمریکا احساس می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی دموکرات ها از پیشبرد موضوع استیضاح ترامپ اعتبار زدایی از وی و جمهوریخواهان است ، گفت: این بخشی از سناریویی است که در یک سال آینده در جریان مسائل داخلی آمریکا با آن مواجه خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه جمهوری‌خواهان به دنبال این هستند تا قبل از فرا رسیدن موعد سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره موضوع استیضاح جمع و جور شود و در واقع تمام تلاششان این است که روند استیضاح تا آنجا که امکان دارد کوتاهتر شود ،ادامه داد: معتقدم انتخابات آتی ریاست جمهوری در آمریکا با عدم قطعیت بالایی همراه است و در حال حاضر افکار عمومی در آمریکا دینامیک است.

کفایتی با اشاره به عملکرد اقتصادی ترامپ و اهمیت این موضوع برای بخش زیادی از جامعه آمریکا ،تصریح کرد: موفقیت نسبی اقتصادی ترامپ یک برگ برنده برای وی در انتخابات پیش رو است، ولی دموکرات ها نیز سعی می کنند که در عرصه سیاسی ترامپ را بی اعتبار کنند.

کفایتی بابیان اینکه به نظر می‌رسد دموکرات‌ها هنوز همه اطلاعاتی که علیه ترامپ جمع‌آوری کرده اند را رو نکرده اند و یک فضای نا مرئی در این استیضاح وجود دارد، افزود: در همین چارچوب ممکن است شاهد یک روند غیرقابل پیش بینی در جریان انتخابات آمریکا باشیم.

وی در پایان سخنان خود در این برنامه گفت : من معتقدم که اگر ترامپ دو باره به عنوان رییس جمهور آمریکا انتخاب شود، این موضوع به نفع ایران است.

مرتبط با این خبر

  • امریکا در لبه ی پرتگاه سوریه/ شرایط امریکا در صحنه بین الملل سخت تر خواهد شد

  • ایران، روسیه و ترکیه به زودی به قطب تجاری در منطقه تبدیل می شوند

  • بی اعتنایی کشورهای غربی به درخواست ائتلاف منطقه ای امریکا

  • دستگیری کشیش امریکایی در ترکیه/ اختلاف میان آنکارا و واشنگتن شدت گرفت

  • وحدت جریان های قومی مذهبی عراق، تسریع بخش اخراج امریکا

  • افزایش سطح غنی سازی ایران غیرقانونی است؟!

  • عده ای با ساده لوحی و حسن نیت در فکر ارتباط با امریکا هستند

  • زیر بار ارتباط با امریکا نمی رویم

  • تقابل اروپا با روسیه، موجب تشدید تنش ها بین کشورهای اروپایی خواهد شد

  • نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا یکسان نیست