گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل حقوقی : نهادی در کشور برای نظارت بر وعده های انتخاباتی وجود ندارد /وظیفه نظارتی مجلس به حاشیه رفته است

یک کارشناس حقوقی ، با بیان این که یکی از آسیب های جدی در عرصه انتخابات کشور، مطرح کردن وعده های دروغین و واهی انتخاباتی از سوی برخی از نامزدها است ، گفت: متاسفانه برای جلوگیری از طرح این وعده های واهی، قانون خاصی در کشور وجود ندارد.

1398/11/10
|
15:11
|

فائزه رفعت نژاد ،در مصاحبه با برنامه« گفتگوی سیاسی» که با عنوان «ضرورت پایبندی نامزدها و طرفداران آنها به قانون» از آنتن رادیو گفتگو پخش می شد، در اظهاراتی با بیان اینکه یکی از نیازهای مهم کنونی کشور وجود «نظم اجتماعی» است و این موضوع در برگیرنده امنیت اجتماعی، شغلی، اقتصادی و.. است، خاطرنشان کرد : از اصلی‌ترین مطالبه ی مردم در خصوص نظم اجتماعی ،مسائل معیشتی و بحث آموزش است و بسیار مهم است فردی به عنوان نماینده ای می‌خواهد، وارد مجلس شود ، در این زمینه ها دارای تبحر حداقلی باشد و با تفکر مطالبه گری وارد مجلس شود.

رفعت نژاد با انتقاد از مطرح شدن برخی از شعارها و وعده های واهی انتخاباتی از سوی تعدادی از نامزدهای انتخاباتی ادامه داد: بعضا نامزدها ی انتخاباتی وعده هایی را مطرح می کنند که در حوزه تخصص و اختیارات آنها نیست. وی با بیان اینکه مطرح کردن این گونه وعده ها بر خلاف قانون اساسی است ، گفت : در کشور نهادی برای نظارت بر وعده های انتخاباتی که از سوی نامزد ها مطرح می شود، وجود ندارد.

این کارشناس مسائل حقوقی، با بیان این که در فقدان احزاب در کشور اغلب کاندیداها وعده محور هستند تا برنامه محور، خاطر نشان کرد : برای جلوگیری از چنین آسیبی می توان برخی از راهکارهای مشخص را مورد توجه قرار داد از جمله اینکه شورای نگهبان در هنگام بررسی صلاحیت نماینده های پیشین مجلس به این موضوع توجه داشته باشد که آنها احتمالا چه وعده های واهی به مردم داده اند و چقدر این وعده ها ، مطابق با قانون اساسی بوده است.

رفعت نژاد همچنین اعتقاد بر اینکه نمایندگان مجلس می توانند به اعتبار نامه نمایندگانی که وعده های دروغین در جریان تبلیغات انتخاباتی داده‌اند اعتراض وارد کنند ، در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد : کاندیدای انتخابات مجلس باید توان مطالبه‌گری داشته باشد و به تعهدات خود در برابر مردمی که به آن رای داده است و همچنین عموم جامعه عمل کند.

این کارشناس مسائل حقوقی در پاسخ به این سوال که یک نماینده مجلس چگونه می تواند با رانت خواری و فساد مقابله کند، افزود: یکی از ابزارهای نمایندگان تحقیق و تفحص از دستگاه ها و نهادهای مختلف است ، نمایندگان می توانند از این ساز و کار برای مقابله با رانت و فساد به خوبی استفاده کنند، ولی متاسفانه در کشور بحث نظارتی مجلس به حاشیه رفته و بیشتر وظیفه قانونگذاری آن برجسته شده است در حالی که نمایندگان باتوجه به ابزارهای نظارتی که در اختیار دارند . می توانند در راستای مقابله با رانت و فساد نقش برجسته ای را ایفا کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی