گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل ژئوپلیتیك: آمریکایی‌ها می‌خواهند توپ را در زمین ایران بیندازند /افول آمریکا از نوع موریانه ای است

یک کارشناس مسائل ژئوپلیتیک، گفت : آمریکا تلاش می کند با طرح موضوع مذاکره با ایران بر روی افکار عمومی کشور اثر بگذارد و توپ را در این زمینه در زمین ایران بیندازد.

1398/11/20
|
14:33
|

سعید صادقلو ،در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که باموضوع« چرایی اصرار و استمرار برخط سازش در خصوص مذاکره با آمریکا» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد، با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بدعهدی این کشور در برابر این توافق بین المللی اظهار کرد: برجام حسن ختمی بود بر قرارداد بستن با آمریکایی‌ها و اعتماد به غربی ها.در واقع برجام به ملت ایران در دوران معاصر بار دیگر نشان داد که آمریکایی ها و غربی ها به راحتی زیر قول خود می‌زنند و به هیچ توافقی پایبند نیستند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها احساس می‌کنند، قدرت اول جهان هستند و می توانند به همه زور بگویند و هر قدرتی که در برابر آنها ظاهر شود، سعی می کنند او را با فشار و تحریم با مشکل روبرو کنند، افزود : اروپایی ها در زمینه برجام دست‌نشانده آمریکایی‌ها بودند چنان که دیدیم پس از اینکه آمریکا از برجام خارج شد آن ها آنها نیز به هیچ یک از تعهداتشان در زمینه برجام عمل نکردند و فشارها بر ایران را افزایش دادند.

صادقلو با اعتقاد بر اینکه طرح مذاکره با ایران از سوی آمریکا یک نیرنگ و فریب است ،ادامه داد: دکترین ترامپ در عرصه بین‌المللی ،دکترین خروج از توافقات بین‌المللی است ،چنانکه در طی این چند سال مشاهده کردیم که او علاوه بر خروج از برجام از توافقنامه آب و هوایی پاریس، نفتا و... خارج شد.

وی با بیان اینکه آمریکا در حال حاضر دارای ثبات سیاسی نیست، تصریح کرد: هدف آمریکا از طرح مذاکره با ایران استفاده تبلیغاتی از این موضوع است اکنون نزدیک انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستیم و او علاقه مند است که به یک توافق شکلی و نمادیی با ایران دست پیدا کند و عکس یادگاری بگیرد به مانند آنچه که با رهبر کره شمالی انجام داد.

صادقلو با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها رویکرد خصمانه ای نسبت به ایران دارند ، اظهار کرد: آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند با طرح مجدد مذاکره با ایران به نوعی بر روی افکار عمومی ایران اثر بگذارند ،توپ را در زمین تهران بیندازند و اروپایی ها را برای فشار بیشتر به ایران ترغیب کنند. وی با اعتقاد بر اینکه هدف اصلی آمریکایی ها در مورد ایران براندازی و تغییر رژیم است، گفت : حتی اگر برجام هم به نتیجه می‌رسید آنها مسائل دیگری را برای فشار به به ایران مطرح می‌کردند.

این کارشناس مسائل ژئوپولتیک با تاکید بر اینکه آمریکایی ها از راه های مختلف تلاش دارند که ایران را منفعل کنند، خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که در غرب آسیا تمدن سازی کرده است ،ایران در حال حاضر تمدن نوین اسلامی را به عرصه ظهور رسانده و این موضوعی نیست که آمریکایی‌ها از آن خشنود باشند، آنها در طی این سالها از طریق تحریم و عملیات نظامی نتوانسته اند به اهداف خود علیه ایران دست پیدا کنند و اکنون امید دارند که از طریق مذاکره به اهداف خود دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: آنها در مذاکرات نقش ارباب را ایفا می کنند و دیگر کشورها باید فقط اجرا کننده دستورات آنها باشند آمریکایی ها بر اساس تصوراتی که از قدرت ژئوپلیتیک خود دارند در عرصه های مختلف زیر میز مذاکرات زده‌اند و به تعهدات خود پایبند نبوده اند .

صادقلو همچنین در بخش پایانی صحبتهای خود با بیان اینکه در حال حاضر شاهد افول قدرت آمریکا هستیم، تصریح کرد : افول آمریکا از نوع موریانه ای است ،یعنی از داخل در حال متلاشی شدن است و این موضوعی است که خود آمریکایی‌ها به آن اعتراف کرده اند چنانکه ترامپ در مناظره های انتخاباتی سال 2016 بارها اعتراف کرد، جامعه آمریکا در حال پاشیدن است و در همین چارچوب شعار خود را بازگرداندن عظمت به آمریکا قرار داده بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی