گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك فعال رسانه ای: رسانه های بیگانه به دنبال ناکارآمد جلوه دادن حکومت ایران در نزد افکار عمومی هستند

یک فعال رسانه ای، گفت : در حال حاضر دشمن یک جنگ ادراکی را علیه ایران از طریق فضای مجازی با هدف تحت الشعاع قرار دادن افکار عمومی مردم کشور آغاز کرده است.

1399/01/17
|
09:00
|

محمد قادری، در مصاحبه با برنامه" گفتگوی سیاسی" رادیو گفت و گو، با موضوع «جنگ روانی دشمنان علیه ایران از زمان شروع ویروس کرونا » با بیان این که رسانه‌های بیگانه در این ارتباط چند سناریو را به پیش بردند، اظهار کرد: در ابتدای ورود ویروس کرونا به ایران آنها مدعی شدند که ایران به دلایل سیاسی ورود ویروس کرونا به کشور را با تاخیر اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه آنها در همین راستا تا قبل از اینکه ویروس کرونا وارد کشورهای آمریکا و انگلیس شود ، مدعی بودند که ایران در مورد این ویروس پنهان کاری کرده است، افزود : پس از آن مدعی شدند ویروسی که در ایران شیوع پیدا کرده از نظر ژنتیکی با ویروسی که در « ووهان »چین گسترش یافته متفاوت است و در واقع به نوعی تلاش کردند که بگویند ایران منشاء ویروس کرونا در کل منطقه و فرامنطقه است که البته این ادعا با واکنش سازمان جهانی بهداشت مواجه شد و این سازمان اعلام کرد نقشه «ژنوم» این ویروس در ایران با آنچه که در چین شایعه پیدا کرده یکسان است.

این کارشناس مسائل بین الملل، گفت : آنها در مرحله بعد تلاش کردند که القا کنند نظام جمهوری اسلامی ایران توان درمان کرونا و پیشگیری از شیوع این ویروس را ندارد و به نوعی سعی داشتند که مردم را ناامید کنند.

قادری با بیان اینکه بعد از اینکه ویروس کرونا در کشورهای اروپایی و آمریکا گسترش زیادی پیدا کرد ،آنها استراتژی خود را تغییر دادند ، تصریح کرد : آنها مترصد این هستند که از هر اتفاقی علیه ایران استفاده کنند که نمونه اخیر آن بحث وقوع اعتراضاتی در برخی از زندانهای کشور بود در حالی که اعتراضات در زندانها در ابتدا از کشورهایی همچون اسپانیا و ایتالیا آغاز شد.

وی با بیان اینکه آنها تلاش می کنند هر اتفاقی که در کشور رخ می‌دهد را تبدیل به یک مسئله کنند، افزود : تلاش آنها در این چارچوب است که مردم احساس کنند کشور در مواجهه با این ویروس و حل مشکلات ناکارآمد است و جمهوری اسلامی ایران علاقه‌ای برای حفظ سلامت شهروندان خود ندارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد ، رویکرد نظام بین‌الملل در مواجهه با ایران کاملاً تغییر کرد، گفت : آمریکا با خروج از برجام ،پرچم مواجهه مستقیم با ایران را بالا گرفت و اروپایی ها نیز که بخشی از برجام بودند به صورت رسمی در زمین آمریکا علیه ایران بازی کردند و به پروژه فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران با هدف تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران پیوستند .

وی با بیان اینکه آنها در رسانه‌های خود مدعی هستند به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستند ولی در عمل همین موضوع را پیگیری می کنند، خاطرنشان کرد : آنها بر این موضوع تاکید دارند که باید رژیم در ایران عوض شود یا اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقابل خواسته های نظام سلطه سر تعظیم فرود آورد .

قادری با تاکید بر این که شاهد انجام یک جنگ ادراکی از سوی دشمنان و نظام سلطه علیه ایران از طریق فضای مجازی هستیم ، گفت : هدف آنها از این جنگ ادراکی تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی مردم ایران است ، آنها در این راستا بر این موضوع تاکید می کنند که جمهوری اسلامی ایران دارای کارآمدی برای اداره جامعه نیست و اینکه هر پیشرفت و تعالی که در جهان وجود دارد مربوط به دنیای غرب است ، نه کشورهایی مثل ایران .

وی با بیان اینکه آنها در همین فرایند در مورد هر موضوعی تلاش می کنند که واقعیت ها را وارونه جلوه دهند، مدعی شد: بخش عمده از اطلاعاتی که آنها در مسیر این خواسته دنبال می کنند مربوط به تولیدات رسانه های داخلی است چرا که رسانه های داخلی در ایران رویکرد حرفه ای در انتشار خبر ندارند و بعضاً به صورت ناخودآگاه محمل سوء استفاده رسانه های خارجی از اخبارشان را فراهم می کنند از دیگر سو شاهد ضعف سواد رسانه ای در رسانه های ایران و سوء مدیریت در داخل کشور در ارتباط با برخی از این موضوعات هستیم و رسانه های بیگانه از این سه بستر برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند .

این کارشناس مسائل بین الملل به موضوع اهمیت «دیپلماسی رسانه ای» نیز اشاره کرد و گفت : در این ارتباط ما باید آنقدر قوی باشیم که بتوانیم در فضای داخلی و بین المللی روایت خود را از یک اتفاق بیان کنیم چراکه در حوزه رسانه شاهد جنگ روایت ها هستیم و کسی در این حوزه برنده است که بتواند روایت خود را به افکار عمومی جهان غالب کند .

وی همچنین با بیان اینکه در رسانه های بیگانه از بی اعتمادی مردم نسبت به رسانه های رسمی کشور برای غالب کردن روایت خود به افکار عمومی ایران استفاده می کنند ، گفت : اتکای جماعت رسانه‌ ای داخل کشور به شبکه‌های اجتماعی برون ساخته یکی از بزرگترین مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم ، چراکه خودمان با دست خودمان افکار عمومی کشور را در این شبکه ها نگه می‌داریم و توجهی به زیرساخت‌های داخلی در این حوزه نداریم .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی