گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل : ترامپ با عملکرد خود، اساس سیاست خارجی آمریکا را به هم زده است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اظهار کرد : با توجه به این که ترامپ به اهداف مورد نظر خود در ارتباط با خروج از برجام دست پیدا نکرده است به دنبال این است که با طرح ادعاهای واهی در مورد لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران جرزنی کند .

1399/02/15
|
21:14
|

سعید آجرلو، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو با بیان اینکه ترامپ با این ذهنیت از برجام خارج شد که با این خروج و تبعات حاصل از آن می تواند رژیم در ایران را تغییر دهد ،گفت :در همین چارچوب آمریکا بر اساس سیاست های یکجانبه گرایانه خود فشارهایش علیه ایران را افزایش داد‌ و تحریم های جدیدی را علیه کشورمان وضع کرد .

وی با بیان اینکه آمریکایی ها تاکنون به اهداف خود در زمینه خروج از برجام دست پیدا نکرده اند، ادامه داد: بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی ایران آبان ماه به پایان می‌رسد و ایران وارد باب جدیدی در این زمینه می‌شود و اکنون آمریکایی‌ها با طرح برخی از ادعاهای واهی به دنبال جر زنی در مورد لغو تحریم های تسلیحاتی ایران هستند .

وی با بیان اینکه وقتی خرید و فروش تسلیحات متعارف نظامی برای ایران آزاد شود و تحریم‌ها در این زمینه برداشته شود فضای جدیدی برای ایران در ارتباط با این موضوع ایجاد می‌شود و این می‌تواند به نفع هم پیمانان ایران نیز باشد ، افزود: به نظر می‌رسد چین و روسیه در برابر آمریکا در مورد این موضوع بایستد و از دیگر سو اروپایی‌ها هم نمی‌تواند از نظر حقوقی با ترامپ در این زمینه همراهی داشته باشند گرچه عملکرد آنها در مورد ایران بعد از خروج آمریکا از برجام بر اساس نگاه درست و منطقی نبوده است .

اجرلو با تاکید بر این که از منظر حقوق بین الملل ادعاها و تلاشهای آمریکایی‌ها در این زمینه قابل قبول نیست به برخی از احتمالات مبنی بر استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه و یا تلاش این کشور به منظور تصویب قطعنامه جدید علیه ایران اشاره کرد و گفت : از نظر حقوقی چون آمریکا از برجام خارج شده است نمی تواند این کار را انجام دهد .

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: البته در عالم سیاست هیچ چیزی بعید نیست و ممکن است که آمریکایی‌ها از مقوله زور در این مورد استفاده کنند و بر این اساس یک رویه حقوقی نامتعارفی را ایجاد کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اعتقاد بر اینکه ترامپ در عرصه سیاست خارجی آمریکا ناکام عمل کرده و به اهداف خود در مورد کشورهای ایران و ونزوئلا نرسیده است و در مورد عراق و سوریه نیز نتوانسته توازن قوا را به آن معنا به هم بزند گفت : با توجه به اینکه ترامپ در عرصه سیاست خارجی دستاوردی نداشته است ، طبیعی است که بخواهد فضا را تند کند به نحوی که برای خود دستاوردهایی در این عرصه دست و پا کند.

آجرلو در پایان تاکید کرد به نظر می رسد ترامپ با عملکرد خود، اساس سیاست خارجی آمریکا را به هم زده است و در این عرصه بدون برنامه آکادمیک عمل کرده است .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی