گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

جانشین معاونت عملیات سازمان بسیج: قدرت تفکر و تصمیم‌گیری نظامی ایران در خرمشهر به دشمن تحمیل شد

جانشین معاونت عملیات سازمان بسیج عنوان کرد: ما در بیت‌المقدس هم جنگیدیم و هم هنر جنگ را به نمایش گذاشتیم و هم قدرت تفکر و تصمیم‌گیری را به طرف مقابل تحمیل کردیم.

1396/03/04
|
10:58

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" رادیوگفتگو با موضوع (سالروز آزاد سازی خرمشهر) در ادامه با حضور سرهنگ پاسدار کاظم زبیدانی، جانشین معاونت عملیات سازمان بسیج کشور روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

کاظم زبیدانی گفت: درعملیات دفاع مقدس با دشمی سروکار داشتیم، از این‌رو باید گفت یکی از ویژگی‌های مهم عملیات بیت‌المقدس این بود که انگار با یک دشمنی که از قبل هوشیار است و خودش را آماده کرده و استحکامات دفاعی‌اش را به نحو احسن انجام داده است، باید عملیات کنیم. یکی از دلایل تعبیر معجزه این است که با این دشمن و این توان و آمادگی خرمشهر آزاد شد.

وی افزود: ارتش‌ها معمولا بر عده و عُده تصمیم می‌گیرند و هر کس عده و عُده‌اش بیشتر است، می‌تواند سرنوشت جنگ و پیکار را رقم بزند. تمام نظرات و محاسبات تئورسین‌های نظامی بر این است که عراق با استعدادی که جنگ تحمیلی را آغاز کرد، باید همان شش روزه کار را تمام می‌کرد. اما بر مقاومت مردم و نیروهای مسلح به این شکل حساب باز نکرده بود.

این جانشین معاونت عملیات سازمان بسیج کشور ادامه داد: حالا که پس از عملیات فتح‌المبین تصمیم گرفته شد که برای آزادی خرمشهر گام برداشته شود، در واقع ما از طریق عملیات‌های قبلی قدس و ثامن‌الائمه جانانه جنگیدیم اما در فتح‌المبین هم جنگیدیم و هم هنر جنگ را به نمایش گذاشتیم. در بیت‌المقدس هم جنگیدیم و هم هنر جنگ را به نمایش گذاشتیم و هم قدرت تفکر و تصمیم‌گیری را به طرف مقابل تحمیل کردیم. به عبارتی دشمن نمی‌توانست تصمیم بگیرد که چکار کند با اینکه می‌توانست اقدام بعدی ما را حدس بزند!

‌زبیدانی اظهار کرد: لذا با این اوصاف آزادی خرمشهر چیزی کمتر از معجزه نیست. آزادی شهری در مقابل یک دشمن هوشیار و تا دندان مسلح که از پشتیبانی کشورهای منطقه و فرامنطقه نیز برخودار بود، با یک عملیات برنامه‌ریزی شده و با آن شکل و شمایلی که بعد از تغییر فرماندهی جنگ ارتش و سپاه همدیگر را پیدا کردند و به صورت عملیات مشترک آزادسازی خرمشهر را انجام دادند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی