گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك استاد حوزه: در حوزه انسان‌سازی کارنامه قابل قبولی نداریم

یک استاد حوزه اظهار کرد که در طول این سالها در حوزه "انسان سازی" کارنامه خوب و قابل قبولی نداشته‌ایم.

1399/03/15
|
08:36

حجت الاسلام حامد وفسی، درمصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «چشم‌انداز فراروی انقلاب اسلامی در چارچوب نظام فکری امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب» از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش می‌شد، با اشاره به تاکید امام بر اجرای اصول اسلام ناب گفت: ایشان نهضت خود را بر اساس ظلم ستیری، عدالت‌محوری و اجرای اصل امر به معروف و نهی از منکر آغاز کردند.

این استاد حوزه با تاکید بر این که حرکت امام خمینی(ره) ، حرکتی بود که آرزوی 1400 ساله مکتب اسلام را برآورده کرد، خاطرنشان کرد: در این حرکت، مردم به معنای واقعی به صحنه آمدند و با اطاعت از امام خمینی(ره) ، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند، این حرکت در تاریخ اسلام بی نظیر است و از دیگر سو وقتی انقلاب اسلامی را با انقلاب‌های دیگر مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که هیچ انقلابی به غیر انقلاب اسلامی بر اساس تفکر دینی رخ نداده است.

وی با تاکید بر اینکه امام با نهضت خود زمینه‌ای را فراهم کردند که ایمان مردم در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی وارد صحنه شود در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این برنامه با برشمردن برخی از چالش‌ها پیشروی انقلاب اسلامی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که باید بیش از گذشته به آن توجه کنیم موضوع فرهنگ است ما در یک جنگ بزرگ فرهنگی قرار داریم، این جنگ، جنگی بی سروصداست که کشته‌های فراوانی دارد.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: وقایع تاسف باری که اخیراً در مورد برخی از نوجوانان در کشور روی داده است این موضوع را به ما یادآوری می‌کند که باید مردم را در عرصه فرهنگی مجهز کنیم و هرچه بیشتر به سراغ سلاح ایمان و علم برویم و قطعا صدا و سیما نقش بنیادین در این زمینه دارد.

وفسی همچنین در ادامه صحبت‌های خود در این ارتباط با بیان اینکه در موضوع «انسان سازی» متاسفانه در طی این سال‌ها کارنامه خوب و قابل قبولی نداشته‌ایم، گفت: بخشی از این موضوع به مشکلاتی برمی‌گردد که به ما تحمیل شده است و بخشی دیگر ناشی از عدم اجرای دقیق برخی از اصولی است که حتی در قانون اساسی کشور نیز به آنها اشاره شده که در این ارتباط می‌توان به اصل امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که مردم نسبت به تمام امور اطلاعات کافی داشته باشند و نظارت خود را بر امور اعمال کنند، افزود: در بحث‌های نظارتی و همچنین اجرای اصولی همچون امر به معروف و نهی از منکر، کم کار کرده‌ایم.

این استاد حوزه با بیان اینکه در زمینه‌های مختلف شاهد پیشرفت‌های کشور هستیم ولی آنچه که حاصل شده متناسب با سرمایه مادی و انسانی که هزینه شده است نیست، در پاسخ به این سوال که چرا اصل امر به معروف و نهی از منکر به خوبی در کشور اجرا نشده است، تصریح کرد: به خاطر برخی از عملکردها یک نوع ناامیدی در بین جوانان حزب اللهی در این زمینه ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در قضیه کرونا شاهد این بودیم که دستگاه‌های مختلف به صحنه آمدند و با همکاری هم تلاش کردند که از شیوع این ویروس جلوگیری کنند و راهکارهایی را در این چارچوب اتخاذ کردند که عدم اجرای آن با برخورد قانونی روبرو می‌شد، گفت: در اجرای بسیاری از امور دیگر نیز باید چنین اراده و عزمی از سوی مسئولان وجود داشته باشد.

این استاد حوزه با اعتقاد بر اینکه در حوزه فرهنگی بعضا کار را به افرادی سپرده‌ایم که از نظر قدرت فرهنگی، دستشان باز است ولی بی‌فرهنگ‌ترین افراد هستند و رفتاری ضد فرهنگ، ضد اخلاق و رفتار‌های اجتماعی دارند، گفت: قدرت رسانه‌ای‌مان را در جاهای مختلف به کسانی سپرده‌ایم که حتی از صلاحیت ابتدایی برای فرهنگ‌سازی برخوردار نیستند و برخی از آنها نیز به دلیل نفوذ فرهنگی دشمن، دارای اخلاق ضد فرهنگی و ضد دینی هستند، چنان که تاکنون خسارت‌های زیادی را به کشور وارد کرده‌اند ولی کسی جرات حرف گفتن به آنها را ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی