گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سرمایه داری امریکا سرکوب کننده اعتراضات است

کارشناس مسائل آمریکا اظهارکرد: سیستم کاپیتالیستی حاکم بر ایالات متحده در ساکت کردن و سرکوب اعتراضات حرفه ای شده است.

1399/03/26
|
10:40

الهام کدخدایی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو، با تاکید بر اینکه در روند تحولات در آمریکا استفاده از خشونت و عدم احترام به شرافت انسانی به شکل های مختلف در سال های گذشته خود را نشان داده است و از موارد برجسته این موضوع اتفاقاتی است که در زندان های «گوانتانامو»و «ابوغریب» رخ داده است، تصریح کرد : در زندان های گوانتانامو شاهد تعریف جدیدی از شکنجه بودیم و آمریکایی ها، زندانیان در گوانتانامو را به بهانه مبارزه با تروریسم بر اساس یک سری قواعد خاص مورد شکنجه های شدید قرار می دادند ولی با دادن ظاهری متمدنانه و شیک به این اقدامات ، نام آن را شکنجه نمی گذاشتند.

وی با تاکید بر اینکه در راستای انجام جنایت و خشونت در عرصه جهانی فرقی بین اوباما و ترامپ وجود ندارد، گفت: ترامپ به صورت صریح ،مواضع خود در مورد این گونه موضوعات مطرح می کند و ظاهر را حفظ نمی کند ولی اوباما در حفظ کردن ظاهر، تبحر ویژه‌ای داشت.

این کارشناس مسائل آمریکا ، با بیان اینکه تعداد غیر نظامیانی که در دوران اوباما در نقاط مختلف جهان توسط نظامیان آمریکایی کشته شدند اعداد عجیب و غریبی است، اضافه کرد : اوباما در راستای حفظ ظاهر از این کشتار به عنوان آسیب های ناخواسته یاد می‌کرد و در واقع یک کشتار شیک انجام می داد ، ولی واقعیت این است که ساختار غرب ارزشی برای افراد غیر سفیدپوست و غیر غربی قائل نیست، برای غربی‌ها جان شهروندان افغانستانی و عراقی هیچ ارزشی ندارد، آنها استدلال می‌کنند مردم در این کشورها فرزندان زیادی دارند و کشته شدن تعدادی از آنها مشکلی برای خانواده‌ها ایجاد نمی کند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در دیگر نقاط جهان جنایت‌هایی وحشتناک تر و وسیع‌تری نسبت به جنایتی چون قتل «جورج فلوید» انجام داده‌اند ، تاکید کرد: شعار «بگذارید نفس بکشیم» نباید محدود به سیاهپوستان شود بلکه باید تبدیل به شعاری فراگیر شود چراکه آمریکا عملاً زانویش را بر روی گردن خیلی از کشورها گذاشته است و باید دست از این اقدامات بر دارد و گرنه خود ملت ها آمریکا را مجبور خواهند کرد که این کار را انجام دهد.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه توییت های ترامپ و رفتارهای او باعث ایجاد «انگیزش منفی» در جامعه آمریکا می‌شود، خاطرنشان کرد : ترامپ در محاسبات خود بر روی این موضوع حساب باز کرده و می خواهد از آن در آستانه انتخابات 2020 به نفع خود استفاده کند.

کدخدایی با تاکید بر اینکه در جریان تحولات اخیر در آمریکا، ترامپ به جای اینکه بحران ها را رهبری کند و تلاش کند که شکاف ها کم کند و دردهای به وجود آمده را التیام دهد، سعی کرد شکاف ها در جامعه آمریکا را گسترش دهد ،در ادامه این مصاحبه همچنین در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تفاوت هایی که بین جو بایدن نامزد دموکرات ها و ترامپ وجود دارد، گفت: جو بایدن و ترامپ هر دو دشمن ایران هستند ، فقط نوع راهکارهای آنها در برابر ما متفاوت است و گرنه فرقی بین آنها در دشمنی با ملت ایران وجود ندارد.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه اکنون دو سفید پوست در آمریکا به عنوان کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری مشغول به فعالیت هستند، گفت : این دو هیچ کدام از ویژگی های خاصی برخوردار نیستند که بتوانند خواسته های معترضین در آمریکا را محقق کنند .

وی در پاسخ به این سوال که به نظرش پایان اعتراضات آمریکا چه موقع خواهد بود و این روند به کجا می‌انجامد، اظهار کرد: باید دید که ترامپ تا کجا می خواهد مردم را تهدید کند و با برخی از اظهار نظرهای خود آنها را جری تر کند .

کدخدایی ادامه داد : البته باید به این توجه داشت سیستم کاپیتالیستی حاکم بر آمریکا در هضم کردن اعتراضات در درون خود و ساکت کردن آنها با ایجاد یک سری تغییرات ظاهری و دادن امتیازات محدود حرفه ای شده است به نحوی که این حس را به وجود آورد که صدای معترضان شنیده شده است.

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد : اگر شکاف ها در آمریکا عمیق تر شود، ممکن است که این موضوع در اینده باعث ایجاد تغییرات و تحولاتی در سیستم کنونی حاکم بر این کشور شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی