گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: اروپایی‌ها تصور نمی‌کردند روزی داعش دامنگیر خودشان شود!

کارشناس مسائل سیاسی درباره برخورد دوگانه غرب با تروریست گفت: غربی‌ها هیچ وقت تصور نمی‌کردند یکروز گرفتار مصیبت داعش شوند. اما رفتار دوگانه‌ای که غربی‌ها با تروریست‌ها کردند، امروز دامنگیر آنها شده است.

1396/03/07
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقش نامناسب اتحادیه اروپا در قالب مبارزه با تروریسم داعش و پیامدهای آن برای اروپایی‌ها) دکترعلی‌اکبر فرازی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

علی‌اکبر فرازی گفت: اتحادیه اروپا با مشکلات ساختاری روبه‌روست و این مشکلات ساختاری حتی قبل از روی کار آمدن داعش و مطرح شدن تهدیدات تروریستی در اتحادیه اروپا دامنگیر اعضای اتحادیه بود. زیرا در مقطعی از شکل‌گیری اتحادیه اورپا هدف فقط جمع‌آوری کشورهایی با اقتصاد و درآمد مشخص بود.

وی افزود: اما به یکباره بعد از فروپاشی شوروی سابق آن اهداف اقتصادی کمرنگ‌تر شد و هدف گردآوردن همه اعضای اروپایی و به ویژه کشورهایی که تازه از زیر سلطه شوروی خارج شده بودند، پیرامون یک نام بود تا بتوانند خودشان را به عنوان محوری قابل طرح در مقابل ایالات متحده در جهان مطرح کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: از ابتدا بدون آنکه زیرساخت‌های کشورهای دیگر بازتعریف و مشخص شود که آیا کشورهای جدید توان پیوستن به اتحادیه را دارند، معیارها و ضوابط پیمان ماستریخ در میان کشورهای جدید نیز صادق هست یا خیر، صرفا به گسترش اتحادیه فکر شد و اتحادیه به وضعیتی رسید که اکنون می‌بینیم هم مشکلات اقتصادی و هم مشکلات سیاسی دارد و طبیعتا مشکلات امنیتی.

فرازی بیان کرد: غربی‌ها هیچ وقت تصور نمی‌کردند یکروز گرفتار مصیبت داعش شوند. اما رفتار دوگانه ای که غربی‌ها با تروریست‌ها کردند، باعث شد که قبل از شکل‌گیری داعش و حتی زمانی که در اشغال افغانستان از سوی آمریکا که نیاز به افعال تروریستی داشتند، آمدند تروریست‌ها را به تروریست خوب و بد تقسیم کردند. غافل از اینکه تقسیم‌بندی روز دامنگیر آنها خواهد شد.

وی افزود: برخی مسئولان سرویس‌های امنیتی آمریکا اظهار نگرانی کردند که غرب مسئول قدرت گرفتن داعش و مشکلات ناشی از آن است و اعلام و اعتراف کرده که ما خودمان در حقیقت مقصر بودیم برای اینکه به داعش نقش دادیم و هیچ وقت فکر نمیکردیم که مشکلات گریبان خودمان را بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی