گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

در تدوین سند قرارداد با چین نباید ساده انگاری کنیم

دیپلمات پیشین کشورمان درشرق آسیا بابیان اینکه نگاه به شرق باید طوری طراحی شود که پشتمان خالی نشود، گفت: درتدوین سندهمکاری ایران وچین ساده انگاری نمی کنیم.

1399/04/15
|
11:05

فریدون انتظاری، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو، که با موضوع «نگاه به شرق» از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد با اشاره به اخبار منتشر شده در ارتباط با سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین تصریح کرد: در حال حاضر پیش‌نویس این سند تهیه شده است و باید چکش کاری شود.

وی ادامه داد : در این گونه سندها نباید بگذاریم که طرف مقابل بگوید که می‌خواهد با ما چه کند، بلکه ما باید بگوییم که آنها برای ما چه کار کنند و نباید با اینگونه قراردادها ساده‌انگارانه برخورد شود.

*دولت با کره ای ها محکم برخورد کند

این دیپلمات پیشین کشورمان تاکید کرد: بر اینکه باید در هنگام انعقاد این سند از چین تضمین بگیریم و تضمین آن ، این است که چین در عرصه های بین المللی با اقتدار کنار ایران بایستد.

انتظاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به طلب چندین میلیاردی ایران از کره جنوبی گفت: دولت محترم باید محکم در ارتباط با این موضوع با کره جنوبی برخورد کند در برابر طلبمان از کره‌جنوبی کوتاه نیاید، آنها بدهکار ما هستند و باید هر چه زودتر این بدهی را پرداخت کنند ، نباید از موضع ضعف با آنها در این زمینه برخورد کنیم.

*ظرفیت تعامل ایران با کره جنوبی مثبت است

وی همچنین با بیان اینکه ظرفیت های خوبی برای تعامل بین ایران و کره جنوبی وجود دارد، افزود : در این ارتباط باید برنامه‌ریزی داشته باشیم .

سفیر پیشین ایران در کره جنوبی تاکید کرد: نگاه به شرق باید طوری طراحی شود که پشتمان خالی نشود و انعطاف پذیری لازم را در عرصه بین‌المللی داشته باشیم در واقع نباید همه تخم مرغ ها را در یک سبد بگذاریم.

*اندونزی را از یاد نبریم

انتظاری در بخش پایانی صحبت‌های خود بیان کرد:در جریان تعامل با شرق باید توجه ویژه‌ای به همکاری با کره جنوبی ،چین ،ژاپن و اندونزی داشته باشیم.

وی گفت: با این کشورها می توانیم بر اساس برنامه‌ریزی همکاری های دو جانبه و چند جانبه خوبی طراحی کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی