گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مرندی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: چین بیش از هر زمان دیگر به ایران نیاز دارد

کارشناس مسائل بین‌الملل بااشاره به افزایش تنش چین وآمریکا ونیاز چینی ها به ایران، تاکیدکرد: نگاه به شرق یک نگاه جهانی است.

1399/04/15
|
12:00

سید محمد مرندی، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی » رادیو گفت و گو که با موضوع «نگاه به شرق » از آنتن این رادیو پخش می شد، با ارائه توضیحاتی در مورد سند همکاری های 25 ساله بین ایران و چین که در حال حاضر پیش‌نویس آن تدوین شده است، گفت: در مورد این سند برخی اظهارنظرها در فضای مجازی مطرح شده است که درست نیست. این سند قصد دارد چارچوب همکاری‌های دو کشور در حوزه های مختلف را مشخص کند.

وی با بیان اینکه وقتی متن این سند منتشر شود ، همگان متوجه می‌شوند، چیز عجیبی در آن نیست، تصریح کرد : در واقع ایران و چین می خواهند برای تقویت همکاری های اقتصادی دو کشور بر اساس این سند ،برنامه ریزی دراز مدت داشته باشند و نگاه کوتاه مدتی در این عرصه به یکدیگر نداشته باشند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به انتشار برخی از تحلیل ها و اظهار نظرها علیه این سند در رسانه های فارسی زبان بیگانه اظهار کرد : آنها در واقع نمی خواهند ایران حق انتخاب داشته باشد.

مرندی با تاکید بر اینکه نگاه به شرق در حال حاضر یک نگاه جهانی است، گفت: به هر کجای جهان که منافع مان را می‌تواند تامین کند باید نگاه و توجه داشته باشیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما صدها سال نگاهمان به غرب بود و این باعث افزایش وابستگی مان به غرب شده است، تاکید کرد : وقت آن رسیده که درهای متعددی را به روی خود باز کنیم و در این صورت هیچ کشوری و جبهه ای نمی تواند فشار حداکثری موثری علیه ایران اعمال کند.


این کارشناس مسائل بین الملل با اعتقاد بر اینکه برخی در کشور نسبت به همکاری های ایران با کشورهایی چون چین و یا دیگر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین حساسیت دارند و تجارت ایران با این کشورها باعث ناراحتی آنها می شود ،گفت: باید به دور از بحث استثمار و استعمار ، نگاهمان به کل جهان باشد.


مرندی همچنین در پایان صحبت های خود با اشاره به افزایش تنش بین چین و آمریکا طی ماه های اخیر به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا افزود : در حال حاضر چین بیش از گذشته به ایران نیاز دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی