گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

سند همکاری ایران و چین باید تسهیلگر فروش نفت باشد

عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران، ضمن دفاع از انعقاد سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: امیدوارم این سند بتواند باعث تسهیل فروش نفت ایران شود.

1399/04/15
|
14:00

احمد کیمیایی،در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» که با موضوع «نگاه به شرق» از آنتن رادیو گفت‌وگو پخش می شد، با بیان اینکه در تعاملات اقتصادی در عرصه جهانی «دیپلماسی» فاکتور مهمی است، گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس و همچنین افزایش فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، کشور یکی از سخت‌ترین سال های خود از نظر اقتصادی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می گذارند.

وی با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد تهیه پیش نویس سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین تصریح کرد: این نوع قراردادها بین کشورهای مختلف در جهان کم نیست ولی باید توجه داشت که در این نوع قراردادها منافع دو کشور تامین شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به برخی اظهار نظرها در مورد این سند از جمله اینکه بعضی آن را یک قرارداد استثماری می‌دانند،گفت :به نظر من کسانی که اینگونه صحبت‌ها را مطرح می‌کنند ناخواسته در راستای خواسته‌های آمریکا و اروپا به این سند نگاه می کنند، در حالی که اگر این سند بتواند به فروش نفت ایران کمک کند و ما بتوانیم در برابر این فروش کالاها و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنیم ،این موضوع باعث کمک به اقتصاد ایران خواهد شد.

این عضو کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی همچنین در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشور نرمال نیست تا ما بتوانیم به صورت نرمال در ارتباط با آن تصمیم گیری کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر برخی کشورهایی که دوست ما هستند به ما بدهکارند و با گردن کلفتی طلب ارزی ایران را به بهانه تحریم های آمریکا پس نمی دهند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه در شرایط اقتصادی موجود گزینه چندانی نداریم که بر اساس آن بتوانیم انتخاب کنیم که با فلان کشور کار کنیم یا نه، به نوع تعامل اقتصادی کره جنوبی و ژاپن با ایران نیز اشاره کرد و گفت: این دو کشور کاملاً بر اساس سیاستهای آمریکا عمل می‌کنند و در واقع به نوعی جزء اقمار این کشور حساب می شوند، بنابراین ما مجبور هستیم که با کشورهایی کار کنیم که تا حدودی در برابر آمریکا ایستاده اند و در این راستا چاره‌ای نداریم که با چین کار کنیم.

کیمیایی خاطرنشان کرد: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که آمریکایی ها بر اساس تحریم های هوشمندانه خود بسیاری از روزنه ها بر روی ایران را بسته اند و [شاید] مانند گذشته نتوانیم تحریم ها را دور بزنیم.

این فعال اقتصادی در پایان صحبت های خود در این برنامه رادیویی ادعا کرد: فکر می‌کنم، احتمالا اتفاقات خوبی در پی امضا این سند رخ دهد و این سند می تواند فروش نفت و خرید لوازم مورد نیاز کشور را برای 25 سال بیمه کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی