گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

راهبرد ایران برای جهان پسا کرونا چیست؟

یک پژوهشگر حوزه امنیت ملی، اظهار کرد: دنیای پساکرونا سرشار از فرصت‌ها و تهدیدات است و ایران باید با دیپلماسی فعال از این فرصت‌ها برای حضور موثرتر در ساختارهای منطقه‌ای و جهانی استفاده کند.

1399/04/20
|
17:48
|

محمود محمدی، در مصاحبه با برنامه« گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو، با بیان اینکه ویروس کرونا تمام جهان از جمله قدرت‌های مدعی را با چالش مواجه کرد، گفت: این قدرت‌ها نه تنها نتوانستند جهان را از شر این بیماری نجات دهند بلکه هنوز نتوانسته‌اند برای خود در این زمینه اقدامی انجام دهند.

وی با بیان اینکه دنیای پساکرونا سرشار از تهدیدها و فرصت‌ها است و ضروری است که ایران در این مقطع دیپلماسی فعال‌تری داشته باشد تا بتواند از این فرصت‌ها به نحو مناسب استفاده کند، افزود: در دنیای پساکرونا، کشورهای داعیه‌دار در عرصه جهانی از نظر ساختار سیاسی دچار تحول خواهند شد و به سمت ضعف حرکت می‌کنند ولی کشور‌هایی که متکی بر قدرت ملت‌هایشان هستند، رشد خواهند کرد.

این کارشناس مسائل امنیت ملی، با اعتقاد بر اینکه در دنیای پسا کرونا نقش اتحادیه اروپا و آمریکا کم‌رنگ می‌شود و ما در عرصه جهانی با آرایش جدیدی مواجه خواهیم شد، گفت: در این عرصه گفتمان مقاومت می‌تواند به ملت‌ها برای این که به خود متکی باشند و در این چارچوب حرکت کنند، کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران باید در جهان پساکرونا دیپلماسی فعال‌تری داشته باشد و ما حتما در این مقطع افول قدرت‌های جهان را مشاهده خواهیم کرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول 40 سال گذشته با تهدیدات زیادی مواجه شده است که یکی از این تهدیدات برای نابودی یک دولت کفایت می‌کند ولی ما توانسته‌ایم در برابر این تهدیدها بایستیم، در بحث کرونا نیز تلاش شد که اختلاف‌های سیاسی و جناحی کنار گذاشته شود و همه بسیج شدند تا کشور را در برابر شیوع ویروس حفظ کنند، در همین چارچوب شاهد ایجاد یک همبستگی اجتماعی در کشور بودیم که این خود یکی از مولفه‌های حکمرانی خوب است که در طول این مدت در کشورهای غربی کمتر دیده شد.

محمدی همچنین در مورد تاثیرات کرونا نیز تصریح کرد: هر پدیده‌ای که جهان را با چالش مواجه کند دارای آثار کوتاه، میان مدت و دراز مدت خواهد بود و این امر شامل موضوع کرونا نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه در بازه کوتاه مدت، احتمالاً شاهد اقداماتی از سوی کشورها برای مقابله با وضعیت مشابه در آینده خواهیم بود و در همین چارچوب احتمالا برخی ائتلاف‌های منطقه‌ای به وجود خواهد آمد، گفت: در همین راستا احتمالاً سازمان ملل هم جلساتی را برگزار می‌کند تا به نوعی در مورد مقابله با موارد مشابه بتواند برنامه ریزی داشته باشد تا حداقل جهان همبستگی خود بر روی کاغذ را حفظ کند.

محمدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه نباید در مورد دشمن ساده‌انگاری کرد، افزود: دشمن خواب نیست برای جهان پساکرونا برنامه نوشته است و ما باید در این عرصه به مسئولیت خطیر خود عمل کنیم، ما باید در مورد جهان پسا کروناراهبرد داشته باشیم و از فرصت به وجود آمده استفاده کنیم وگرنه مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگینی خواهیم شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی