گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

خروج امریکا از برجام کمک خدا بود؛ این قرارداد خسارت محض بود

دیپلمات پیشین کشورمان، ابراز عقیده کرد: برجام خسارت محض بود و خداوند کمک کرد که فرد دیوانه ای مثل ترامپ آمد و با خروج آمریکا از برجام این روند به هم خورد.

1399/04/23
|
11:32
|

ابوالفضل ظهره وند، در مصاحبه با برنامه "گفتگوی سیاسی" رادیو گفت‌و‌گو ، که با موضوع «چالش ها و باید و نبایدهای برجام» به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می شد، با بیان اینکه بر جام یک درس تاریخی برای ماست و نقطه عطف آن به خروج آمریکا از برجام بازمی‌گردد، گفت: بررسی این پرونده برای ما مفید و راهگشا و برای دیگر کشورها نیز در جریان تعامل با غرب و قدرت‌های بزرگ درس آموز است.

وی با اینکه خط قرمز هایی که مقام معظم رهبری اعلام کرده بودند در بحث مذاکرات برجام رعایت نشد ،گفت:باید مذاکره کنندگان در همان موقع اگر نمی توانستند این خط قرمزها را به پیش ببرند ،می آمدند و می‌گفتند که ما نمی توانیم این موضوعات را به پیش ببریم و اجرا کنیم در صورت لزوم کار به افرادی که می توانستند واگذار می کردند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه در موضوعات امنیت ملی و نحوه تعامل با قدرت های جهان اما و اگر جایی ندارد،تصریح کرد : باید روند تصویب برجام به نحوی مشخص می شد که این توافق نامه مثلاً توسط کنگره آمریکا نیز تصویب می شد، در همان زمان که برجام در حال تصویب شدن بود، تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا در نامه ای اعلام کردند که اگر دولت بعدی در آمریکا جمهوری خواه باشد ، از این توافقنامه خارج می‌شود ولی متاسفانه مذاکره‌کنندگان ما به این موضوع توجه نکردند و گفتند امضای «جان کری وزیر وقت امور خارجه آمریکا» تضمین کننده این توافق نامه است.

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با بیان اینکه در اجرای برجام و مفاد آن باید طرفین به صورت متوازن قدم برمی داشتند نه اینکه یک طرف همه قدم ها را بردارد و بعد به طرف مقابل بگوید حالا نوبت شما است، افزود: در جریان هر نوع مذاکراتی شناخت ما از جهان تعیین کننده است اینکه بدانیم ما چه پارادایمی هستیم و نگاه طرف مقابل به ما چگونه است، ما اگر همان اول به این موضوع توجه می کردیم که غرب یک پارادایم واحد است و فرقی بین آمریکا و اتحادیه اروپا وجود ندارد دچار خوشبینی بی جهت به اروپایی ها نمی‌شدیم، خوش بینی که برای ملت تبعات سنگینی به همراه داشت.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اعتقاد بر اینکه با نگاه به توافق نامه برجام ، متوجه می شویم که ما در چیدمان و تنظیم قراردادهای آن نقشی نداشته ایم، گفت: در جریان مذاکرات برجام اعضای تیم مذاکره کننده ایران گفتند،«هر توافقی بهتر از عدم توافق است» در صورتی که این دیدگاه کاملاً اشتباه است.

ظهره وند با تاکید بر اینکه برجام خسارت محض بود و خداوند به ما کمک کرد که فرد دیوانه ای مثل ترامپ آمد و با خروج آمریکا از برجام این معادله به هم خورد ، مدعی شد : اگر خط اوباما پیدا ادامه پیدا می‌کرد می‌دیدیم که چه بلایی سر ما می آمد.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا با تاکید بر اینکه نگاه اروپا به ایران نگاه تهدید انگارانه است گفت: حتی اگر چین و روسیه نیز در روند تعامل شان با غرب غفلت کنند، غربی ها تمام توانشان را به کار خواهند گرفت که آنها را از روی زمین پاک کنند و این یک واقعیت است ، ما در بین گرگ ها زندگی می کنیم و باید با ادبیات گرگ ها آشنا باشیم .

ظهره وند تاکید کرد: من طرفدار مذاکره و توافق هستم ولی باید به این موضوع توجه داشت که مذاکره ابزار است نه هدف و مهم این است که چه توافقی حاصل شود .

این دیپلمات پیشین کشورمان در بخش پایانی صحبت‌های خود ابراز عقیده کرد : برجام یک پروژه از سوی غربی‌ها جهت استحاله ایران بوده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی