گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

فریدون عباسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: محدودیتی در سقف غنی‌سازی نداریم/تحریم، بدلیل پیشرفت‎‌های هسته‌ای نبود

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، پیشرفت‌های علمی و فنی ایران را مورد مبارزه‌ دشمن با جمهوری اسلامی دانست و گفت: در حال حاضر انواع آزمایش‌ها را روی سوخت هسته‌ای انجام داده‌ایم و محدودیتی در سقف غنی‌سازی نداریم.

1399/06/19
|
10:57
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ فریدون عباسی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «گفتگوی سیاسی» جمهوری اسلامی را تولد یک ایدئولوژی در دنیا دانست تا کشورهای جهان را از زیر یوغ استکبار خارج کند.

وی همچنین پیشرفت‌های علمی و فنی ایران را مورد مبارزه‌ دشمن با جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: این الگوی علمی می‌تواند در اختیار دیگر کشورها نیز قرار گیرد و موهبت‌هایی به همراه داشته باشد و لذا غربی‌ها با همه‌ مظاهر علمی ما مخالفند.

عباسی با بیان اینکه حوزه هسته‌ای، تمامی محورهای علم را در بر می‌گیرد، اظهار کرد: اگر کشورمان در تمام حوزه‌های علمی و فنی پیشرفت نمی‌کرد، صنعت اقتدار آفرین هسته‌ای هم رشد نمی‌کرد.

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی کشور همچنین به اکتشاف و استخراج هسته‌ای و دستیابی به رآکتورهای جدید و نیز خودکفایی در این حوزه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر انواع و اقسام آزمایش‌ها را روی سوخت هسته‌ای انجام داده‌ایم و محدودیتی در سقف غنی‌سازی نداریم.

وی افزود: این حوزه در عمل به برنامه‌ریزی در حوزه انرژی و ساخت رآکتور باز می‌گردد و در زمانِ خود، باید به تجهیز کارخانه‌های خود بپردازیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دشمن در ابعاد مختلف با ما به مبارزه پرداخته است، گفت: این‌ها از نظر علمی به تضعیف نیروهای انسانی یا حذف فیزیکی آن‌ها پرداختند؛ اما ما در مقابل نسبت به تکثیر نیرو اقدام کرده و آموزش‌های دانشگاهی را با قدرت پیش بردیم.

عباسی با اشاره به تشکیل دانشکده‌ها و گروه‌های مختلف علمی و نیز برنامه ریزی برای رشته‌های جدید هسته‌ای، اظهار کرد: بصورت کارگاه‌های آموزشی نسبت به مهارت آموزی تلاش کردیم و نیروی انسانی لازم را در اختیار داریم.

عباسی خاطرنشان کرد: الحمدلله وضع کشور در همه زمینه‌ها خوب است و اگر اراده سیاسی کشور ناظر بر اقتدارِ فناوری هسته‌ای باشد، آمادگی‌های لازم وجود دارد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: غربی‌ها در هر زمینه‌ای که تصور کنید، با ما مقابله کرده‌اند و حتی تلاش کردند برای رشته‌های استراتژیک، هیچ دانشجویی از ایران نپذیرند.

عباسی گفت: ایران توانست دست به تولید علم بزند و موارد ناشناخته را با کار و تلاش فراوان برای خود هویدا کند. ضمن اینکه نیروی انسانی به اندازه کافی تربیت شده است و حتی تحریم تجهیزات موجب شد به دستاوردهایی برسیم که غربی‌ها حتی فکر آن را هم نمی‌کردند.

وی ساخت مجتمع‌های سوخت با غنای 20درصد را مثال زد و افزود: برای رآکتور تهران از فناوری بالا و دانش‌های مختلف در زمینه مواد و مکانیک بهره گرفتیم و ایران جزء کشورهای انگشت شماری است که قادر به تولید بسته‌های سوخت صفحه‌ای مختصِ رآکتورهای تحقیقاتی با غنای بالای 5 درصد است.

عباسی شهادت در راه علم را ستودنی خواند که زایندگی را درپی دارد و افزود: الحمدلله در ابعاد مختلف توانستیم بر تحریم‌ها غلبه کنیم.

وی گفت: فناوری هسته‌ای، محصول رشد کشور بوده و در ابعاد مختلف علمی و فنی در حوزه هسته‌ای نیز دستاورهای خوبی داشته‌ایم. درست مانند دستاوردهای موشکی و هوایی و داروهای خاص و... که ناشی از پیشرفت‌های علمی و فنی کشور است.

عباسی همین پیشرفت‌ها را موجب تحریم کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: صنعت هسته‌ای بعنوان یک علم و فناوری، اقتدارزا و مطرح کننده است و لذا نام مسئله هسته‌ای بر سر زبان‌ها افتاد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر به حوزه علم و فناوری بصورت دقیق و عمیق بپردازیم، مشکلات سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور را در تمام ابعاد حل خواهیم کرد و اولویت اقتصادی باید به سمت ایجاد شغل‌های‌ مولد حرکت کرده تا رکود را از بین ببریم و برای متفکران و دانشمندان خود ارزش بیشتری قائل شویم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی