گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

اقراریان: جانفشانی نیروی امنیتی مانع تحقق اهداف تروریست‌های حادثه تهران شد

تحلیلگر مسائل سیاسی درباره حادثه تروریستی تهران معتقد است: تروریست‌ها قرار بود وارد مجلس شوند و به صحن بروند و نمایندگان ملت را به رگبار ببندند. اما این اتفاق محقق نمی‌شود.

1396/03/24
|
11:30

برنامه "گفتگوی سیاسی" رادیوگفتگو با موضوع (قدرت راهبردی جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر توانمندیهای اطلاعات و امنیتی کشور با حضور دکترمهدی اقراریان،تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

دکترمهدی اقراریان گفت: ما در دنیا در حال حاضر دو امنیت را مشاهده می‌کنیم، یک نوع امنیتی که پایه و اساس آن صرفا سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهاست و نکته دوم امنیت مردم محور است. بنابراین یکی از ارکان بسیار مهم تحقق امنیت در یک کشور سازمان‌های اطلاعانی و امنیتی آن کشور هستند. می‌توانید جستجو کنید و ببینید که آمریکایی‌ها بیش از 15، 16 سازمان اطلاعاتی و امنیتی در داخل کشورشان ایجاد کردند.

وی افزود: حال جالب است بدانید که رسانه‌های وابسته به آمریکا بعضا می‌گویند که چرا جمهوری اسلامی 2 یا 3 دستگاه امنیتی را در داخل کشور دارد، در حالی که آمریکایی‌ها همانطور که اشاره کردم، 16 دستگاه اطلاعاتی دارند و یا رژیم صهیونیستی و کشورهای دیگر بخش‌های مختلف و سازمان‌های گوناگون اطلاعاتی موازی دارند، هرچند که امروز اطلاعات موازی در دنیا معنا ندارد و موضوع اطلاعات موازی یک نشانی اشتباه و کلیدواژه‌ای است که به جامعه از طریق رسانه‌های بیگانه داده می‌شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: امروز بحثی که در دنیا داریم،عنوانش نهادهای اطلاعاتی در دنیاست، یعنی نهادهای اطلاعاتی با یک تقسیم کار مشخص شکل می‌گیرد. از طرفی اتفاقاتی که در اتحادیه اروپا در حال روی دادن است، نیاز به یک سیستم امنیتی و اطلاعاتی بسیار یکپارچه است و شما در این اتحادیه با یک سازمان اطلاعاتی مواجه نیستید، بلکه با پنجاه تا شصت سازمان اطلاعاتی در این اتحادیه روبه‌رو هستید.

اقراریان عنوان کرد: چه اتفاقی روی می‌دهد که در یک چنین مجموعه یکپارچه‌ای این همه اتفاقات تروریستی به صورت سلسله‌وار اتفاق می‌افتد؟ از طرفی خود مجموعه اتحادیه اروپا دارای یک تشکیلات امنیتی و اطلاعاتی کاملا مستقل است و همچنین هر کشوری در اتحادیه اروپا خودش چندین دستگاه اطلاعاتی دارد. کمااینکه کشورهای دیگر از طریق میزهای مشترک اطلاعاتی به آنها کمک می‌رسانند.

وی افزود: حال باید دید ایران از لحاظ نهادها و سازمان‌های اطلاعاتی در چه شرایطی قرار دارد؟ ما در حال حاضر در همین منطقه‌ای که قرار داریم، امکان میز مشترک اطلاعاتی با بسیاری از کشورها وجود ندارد. امروز وقتی در شرق کشور با ناامنی مواجه هستیم، وقتی سراغ حوزه اطلاعاتی و امنیتی پاکستان می‌رویم، آنها می‌گویند که ما اصلا به این مناطق اشراف نداریم.

اقراریان اظهار کرد: حال باید دید چرا در منطقه خاورمیانه سیستم یکپارچه اطلاعاتی و امنیتی وجود ندارد؟ باید گفت این مشکل محصول دشمنی‌های آمریکا و سیاست تفرقه‌اندازی رژیم صهیونیستی در منطقه است .
وی افزود: نگاه دیگر، نگاه امنیت مردم‌محور است، مردم با شماره‌های دستگاه‌های اطلاعاتی تماس می‌گیرند و برخی عناصر و فعالیت‌های مشکوک را معرفی می‌کنند. وقتی یک تیم تروریستی از مبدا خودش حرکت می‌کند؛ این تیم تحت اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ماست و آن تقسیم کاری که صورت گرفته، برقرار است تا وارد کشور می‌شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: ممکن است این سوال پیش بیاید که با همه این اطلاعات و نکاتی که وجود دارد چرا حادثه تروریستی تهران اتفاق می‌افتد؟ حدوث حادثه تروریستی تهران یک اتفاق است و عدم موفقیت آن یک اتفاق دیگر است. به عبارتی می‌خواهم بگویم همین حادثه هم که اتفاق می‌افتد از نظر دستاورد اطلاعاتی و امنیتی آن هدفگذاری که برای آن در نظر گرفته به وجود نمی‌آید، یعنی تروریست‌ها قرار بوده که وارد مجلس شوند و به صحن بروند و نمایندگان ملت را به رگبار ببندند. اما این اتفاق محقق نمی‌شود.

اقراریان گفت: با جانفشانی یکی از نیروهای سپاه پاسداران قبل از ورود تروریست‌ها به صحن مجلس، درب ورود را می‌بندد و آنها ناچار به ورود به دفاتر نمایندگان می‌شوند و بعد هم در طبقه چهارم گیر می‌افتند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی