گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل منطقه: ناامنی غرب آسیا برابر با ثروتمند شدن بانک‌های آمریکایی است

شکیبایی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آمریکایی‌ها غرب آسیا را ناامن کرده اند، زیرا هر چقدر منطقه ناامن‌تر باشد، تمام ثروت‌های آن به سمت بانک‌های غرب سوق پیدا می‌کند.

1399/10/24
|
11:07
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی غایت ابزار و اهرم های آمریکا در بی ثبات سازی منطقه غرب آسیا با مهدی شکیبایی، کارشناس مسائل منطقه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهدی شکیبایی با اشاره به اینکه منطقه خاورمیانه در یک قرن اخیر شاهد بی ثباتی های زیادی بوده است، گفت: مشخصا از سال 1948 یعنی از زمانی که رژیم صهیونیستی در این منطقه ایجاد شد، آهنگ نا امنی ها را بیش از پیش مشاهده کردیم و این موضوع در دو دهه اخیر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در دو دهه گذشته شاهد حضور بیشتر فیزیکی آمریکا در منطقه بوده ایم، اظهار کرد: آمریکایی ها تلاش کرده اند غرب آسیا را با ناامنی بیشتر مواجه کنند، زیرا هر چقدر منطقه ناامن تر باشد، تمام ثروت های آن به سمت بانک های غرب سوق پیدا می کند و این مسئله رویکرد اصلی آمریکا در منطقه است.

این کارشناس مسائل منطقه به ذخایر نفتی در منطقه اشاره و عنوان کرد: آمریکایی ها برای اینکه روابط رقبای راهبردی خود را در دنیا تنظیم کند، نفتی که در خاورمیانه تولید می شود را تحت کنترل قرار می دهد و در واقع یکی از ابزارهایی که غرب از خاورمیانه مورد استفاده قرار داده است، حوزه اقتصاد است.

وی به ابزار سیاسی و امنیتی اشاره و بیان کرد: چون آمریکا در غرب اسیا با کشور مستقلی به نام ایران برخورد کرده است و تمام معادلات خود را برای کنترل رقبای خود در جهان از دست رفته می بیند، این کشور به ابزارهای امنیتی روی آورده است. آمریکا از این ابزارها برای مختل کردن وضعیت خاورمیانه استفاده می کند تا کشورهای منطقه به نوعی خود را وابسته به آمریکا بدانند.

شکیبایی به اشکال مختلف حضور آمریکا در منطقه برای اختلاف افکنی اشاره و اظهار کرد: یکی از انواع حضور امنیتی آمریکا در خاورمیانه، اختلافات مرزی بین برخی از کشورها بوده است. یک نمونه از این اختلاف افکنی ها، اختلافات بین عربستان و قطر است که از چهار سال پیش و پس از حضور ترامپ، صورت گرفت.

وی ایجاد داعش را یک نمونه از بی ثبات سازی های آمریکا در منطقه غرب آسیا در حوزه امنیتی و سیاسی دانست و گفت: اساسا ناامن کردن خاورمیانه، یکی از ابزارهای آمریکا برای ایجاد اختلال در وضعیت امنیت منطقه محسوب می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی