گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیات علمی دانشگاه: منافع غرب در راستای حمایت از گروهک منافقین است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی گفت: چون اکنون گروهک منافقین در موازات اهداف ابرقدرت‌ها حرکت می‌کنند، آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال این هستند تا شاید در آینده بتوانند از این گروهک در سطح ملی و منطقه‌ای استفاده کنند.

1396/04/10
|
08:23
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (آمریکا، ادعای دفاع از حقوق بشر و حمایت از گروهک تروریستی منافقین و سکوت در قبال 17000 شهید ترور) با حضور دکترسروش امیری،عضوهیات علمی دانشگاه علوم انتظامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکتر سروش امیری گفت: ترامپ در حال حاضر اعتقادی به سازمان ملل و شورای حقوق بشر ندارد، زیرا خاستگاه وی از گروه راستگرایانی است که صرفا به سمت قدرت حرکت می‌کنند و معتقد هستند که باید همه چیز در دست دولت و کسانی باشد که ثروت و قدرت در دست آنهاست. اما آنچه باعث شد که انحرافی پیش بیاید، باید گفت این افراد جنگ‌ها را آغاز کردند و سازمان‌های بین‌المللی هم که به وجود آمده بود، توانایی مقابله با اینها را چه به لحاظ قدرت، ثروت و مسائل دیگرنداشتند.

وی افزود: بنابراین انحرافی در درون اینها به وجود آمد، یعنی افرادی که جنگ را آغاز کرده بودند، از سازمان‌ها به عنوان یک ابزاری برای رسیدن به اهداف خودش استفاده کردند و گاهی از اصطلاحات بسیار زیبای دموکراسی بهره می‌گیرند و جورج بوش می‌گوید ما دموکراسی را صادر می‌کنیم اما با چه شکلی؟ به شکل نظامی. به طوری که کسی نمی‌تواند این پارادوکس و تضاد را حل و فصل کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی درباره دلیل حمایت از گروه منافقین اظهار کرد: همان کشورهایی که جنگ جهانی اول و دوم را آغاز کرده بودند، قاعدتا آن نفرات طبقه متوسط نیستند که در این کشورها حکومت می‌کنند، دقیقا در حال حاضر مشاهده می‌کنیم کسانی که صاحبان قدرت، ثروت و کارخانه هستند و در طبقات بالای جامعه قرار می‌گیرند، حکومت دست آنهاست. بنابراین اینها منافع گروهی، کشوری وایدئولوژی خاص خودشان برایشان مهم است.

امیری افزود: مکتب کاپیتالیسمی که آمریکا داعیه‌دار رهبری این مساله را به عهده می‌گیرد و به دنبال پخش شعار دموکراسی نیز این مساله را پیش می‌برد، برای آنها تنها مساله بااهمیت منافع خودشان است و وقتی منافع خودشان ایجاب کند، تروریست‌ترین گروه و کشور را هم در زمره دوستان خودشان قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: بنابراین برای ابرقدرت‌ها سازمان‌های دولتی چه خصوصی و چه دولتی در خیلی مواقع به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود و ابزار به این دلیل که چون ثروت در اختیار آنهاست و بودجه عظیمی از آن سازمان‌ها وابسته به این ابرقدرت‌هاست، از این رو نمی‌توانند خیلی مستقل باشند.

امیری بیان کرد: چون اکنون گروهک منافقین در موازات اهداف ابرقدرت‌ها حرکت می‌کنند، طبیعی است که آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال این باشند که این سازمان را در زمره سازمان‌های غیرتروریستی قرار دهند تا شاید در آینده بتوانند از این گروهک در سطح ملی و منطقه‌ای استفاده کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی