گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك پژوهشگر مسائل راهبردی: سند راهبردی 25 ساله ایران و چین به دلیل الزام آور نبودن نیازی به تصویب مجلس ندارد

حبیب کرم وند عنوان سند همکاری 25 ساله ایران و چین را «برنامه همکاری جامع» نامید و گفت: در این عنوان هیچ‌گونه اعداد و ارقامی قید نشده است و هیچ تعهد الزام آوری هم ندارد و بنابراین نیازی به رسانه‌ای شدن و تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد.

1400/01/15
|
17:21
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تأثیر دیپلماسی نگاه به شرق در افول هژمونی آمریکا با دکتر حبیب کرم وند پژوهشگر مسائل راهبردی به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

حبیب کرم وند از وجود سه دیدگاه در رابطه با حوزه شرق در کشور خبر داد و گفت: دیدگاه اول شرق را حوزه جغرافی ایدئولوژیک و تا حدودی در مقابل غرب تعریف می‌کند. این دیدگاه کشورهای آمریکای لاتین و ونزوئلا را هم شامل می‌شود. این دیدگاه در حقیقت یک نگاه ارزشی محور و ایدئولوژیک خواه است که در تقابل با نظام و ناهنجاری‌های غرب قرار دارد.

وی درباره دیدگاه دوم نیز توضیح داد و بیان کرد: دیدگاه دوم نگاهی کاملاً ایدئولوژیک گرا به معنای شرق در برابر غرب است که همان یادآوری دوران گذشته و تقابل جنگ سرد میان این دو گروه است.

این پژوهشگر مسائل راهبردی با بیان اینکه دیدگاه سوم بر اساس جغرافیا حوزه شرق را تقسیم بندی می‌کند، اظهار کرد: این دیدگاه زاویه دید منطقه‌ای و همسایگی دارد. دیدگاه سوم یک دیدگاه عملگرا است و مولفه‌های همگرایی در قالب اتحاد و ائتلاف را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: سیاست نگاه به شرق در حقیقت یک رویکرد راهبردی است که به مناطق فراسوی مناطق شرقی و شمال شرقی کشور اطلاق می‌شود و تلاشی برای مناسبات همگرایانه با بازیگران حاضر در منطقه است.

کرم وند از چهار کشور چین، روسیه، هند و مالزی به عنوان خیمه گاه شرق یاد کرد و گفت: متأسفانه دو گروه وجود دارند که در مقابل دیدگاه دیپلماسی با شرق و سند راهبردی 25 ساله با چین موضع گیری کرده ‌اند و ایستاده‌اند. گروه نخست از روی اغراض سیاسی مخالف قرارداد چین و ایران هستند. این افراد در خارج از کشور نشسته‌اند و این سند را تجزیه و تحلیل می‌کنند و از قبل برنامه‌ریزی و پیش دستی کرده‌‌اند تا علیه این سند تبلیغات رسانه‌ای کنند.

وی درباره گروه دوم مخالفین بیان کرد: این گروه از روی عدم آگاهی و عدم شناخت از این سند موضع گیری می‌کنند و شاید برخی از نخبگان نیز در این دسته قرار بگیرند و به همین جهت دو گروه مخالف یا اغراض سیاسی دارند یا نسبت به موضوع آگاه نیستند.

کرم وند عنوان سند همکاری 25 ساله ایران و چین را «برنامه همکاری جامع» نامید و افزود: در این عنوان هیچ‌گونه اعداد و ارقامی قید نشده است. سندهای همکاری جامع معمولاً بین دو یا چند کشور به امضا می‌رسد و در عرف دیپلماتیک این سندها را منتشر نمی‌کنند و بستگی به توافق دو کشور دارند به خصوص آنکه هیچ تعهد الزام آوری در آن وجود نداشته است و بنابراین نیازی به رسانه‌ای شدن و تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی