گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك دیپلمات و كارشناس مسائل سیاسی: شرایط سیاسی خاورمیانه اجازه حمله مثلث عربی، عبری و غربی به سوریه را نمی‌دهد

دیپلمات و کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگرامروز مثلث عبری، عربی و غربی بخواهد به سوریه حملات گسترده بکند، چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. از طرفی فضای سیاسی نیز چنین اجازه‌ای را به ائتلاف عربی، عبری و غربی نخواهد داد.

1396/04/14
|
11:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" رادیو گفتگو با موضوع(شکست راهبردی تروریسم تکفیری داعش در عراق و سوریه و سردرگمی راهبردی محور عبری، عربی و غربی در سرنوشت معادلات قدرت منطقه) با حضور مجتبی امانی،مسئول سابق دفتر حافظ منافع ایران درمصر روانه آنتن شد.

مجتبی امانی با اشاره به پیش بینی تحرکات ائتلاف عربی، عبری و غربی در منطقه خاورمیانه گفت: در حال حاضر وضعیت سوریه برای عربستان و آمریکا خوب نیست، زیرا در گذشته 90 درصد سوریه در اشغال تروریست‌ها بود، وعراق وضعیت خوبی نداشت. این در حالی بود که روس‌ها وارد جریان نشده بودند، از طرفی برای جهان واضح نبود که ایران تا چه حد کمک‌های مستشاری به سوری‌ها می‌دهد و تا چه اندازه آماده است تا نگذارد اتفاقی در سوریه روی دهد که با امنیت خودش ارتباط دارد. در مجموع ان زمان آمریکا چندان در سوریه فعالیتی را صورت نداد.

وی با اشاره به واکنش منطقه به حمله احتمالی آمریکا به سوریه افزود: در شرایط امروز مثلث عبری، عربی و غربی از اینکه بخواهد به سوریه حملات گسترده بکند، چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. در میان این مثلث اراده و اتحادی دیده نمی‌شود و هر کسی می‌خواهد بار مسئولیت حمله به سوریه را به دوش دیگری بیندازد. بنابراین اعتقاد ندارم که این ائتلاف بتواند خودش را تجهیز و جمع بکند برای اینکه به سوریه حمله کنند.

این مسئول سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر با اشاره به تحرکات ایران ، ترکیه و روسیه برای وضعیت سوریه ادامه داد: از طرفی نباید فراموش کرد که فضای سیاسی نیز چنین اجازه‌ای را به ائتلاف عربی، عبری و غربی نخواهد داد. نشست‌هایی که در آستانه در حال برگزاری است، یک ظرفیت و شرایطی برای سوریه ایجاد کرده که در حال حاضر ناتوانی شدید درباره حمله به سوریه را در پی خواهد داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی