گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل سیاسی و رسانه: رسانه‌های جهان از حضور مردم ایران در انتخابات بهت زده شده‌اند

ملاعبدالصمد با اشاره به حضور گسترده مردم، از بهت رسانه‌های جهان بابت این حضور گفت و بیان کرد: مردم از شرایط موجود ناراضی هستند، اما همیشه پای آرمان‌ها و کشورشان بوده‌اند.

1400/03/30
|
13:13
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین و بازتاب مشارکت سیاسی ملت ایران در رسانه های جهان و با حضور دکتر محمدحسن ملا عبدالصمد کارشناس مسائل سیاسی و رسانه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدحسن ملاعبدالصمد با اشاره به مشکلات و ناکارآمدی های اقتصادی و همچنین مداخلات بین المللی از جمله تحریم گفت: پیش‌بینی هایی که کارشناسان حوزه سیاسی انجام می دادند، از کاهش مشارکت سخن می گفت.

وی با طرح این سؤال که چرا رسانه های معتبر دنیا، قبل از برگزاری انتخابات، بخش عمده ای از خبرهایشان را روی این موضوع متمرکز کردند، گفت: رسانه های معاند به شدت روی کاهش مشارکت مردم در انتخابات و ناامیدسازی مردم و همچنین ناکارآمدی مسئولان مانور می دادند. این میزان توجه به انتخابات ایران در مورد هیچ کشور دیگری وجود ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی و رسانه با تصریح بر اینکه علت توجه رسانه های خارجی به انتخابات ایران، آن است که انتخابات در کشورمان یک اتفاق بزرگ محسوب می شود، اظهار کرد: شاید چون درون این اتفاق بزرگ قرار گرفته ایم و مردم نیز با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است این اتفاق بزرگ را درک نکنیم اما وقتی از دور به این موضوع نگاه کرده و کشورمان را از جایگاه منطقه ای و بین المللی رصد کنیم، متوجه اهمیت آن خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ایران در سطح کلان در حال رشد روز افزون است، تصریح کرد: انتخابات می تواند به الگو شدن نظام و انقلاب اسلامی در میان افکار عمومی تأثیر گذار باشد و برای همین، استکبار همه کار می کند تا این الگو یعنی ایران را زمین بزند.

ملاعبدالصمد ضمن تأکید بر ضرورت تبیین و تشریح جایگاه ایران در منطقه و جهان و اهمیت انتخابات، بیان کرد: باید همه بدانیم علت این همه دشمنی که از سوی دشمنان خارجی صورت می گیرد، قدرت ایران است.

وی با اشاره به حضور گسترده مردم، از بهت رسانه های جهان بابت این حضور گفت و عنوان کرد: مردم ایران خیلی پیش ‌بینی پذیر نیستند؛ خیلی از مردم از شرایط موجود ناراضی هستند اما وقتی همیشه پای آرمان ها و کشورشان بوده‌ اند. بدون تردید با توجه به شرایط به وجود آمده که کرونا تا مشکلات اقتصادی و کارشکنی ها را شامل می شود، این میزان از حضور مردم در پای صندوق های رای قطعاً یک اتفاق مثبت تلقی می شود.

این کارشناس مسائل سیاسی و رسانه به تغییر موضع رسانه های خارجی پس از برگزاری انتخابات اشاره کرد و افزود: این تغییر موضع ناشی از شکست این رسانه هاست. بعضی از این رسانه ها از امروز کاملاً انتخابات را بایکوت کرده ‌اند و این نشان می دهد آن ‌ها در یک شوک فرو رفته اند و این نشان می دهد آن ‌ها به مهم ‌ترین هدف خود یعنی کاهش مشارکت دست نیافته اند.

****مشارک خوب مردم در انتخابات برای رسانه های بیگانه غیر قابل پیش‌بینی بود

علیرضا کیقبادی از وجود بحران های متعدد در کشور در حوزه های مختلف گفت و بیان کرد: تداوم وضعیت تورم، بیکاری، شکاف میان نسلی، نقدینگی ورود 200 میلیارد دلار، افزایش فاصله طبقاتی، نبود تعامل با همسایگان، عدم به نتیجه رسیدن برجام، استفاده نکردن از ظرفیت های دیپلماسی و مسئله کرونا از جمله مصادیق بحرانی در کشور هستند.

وی با بیان اینکه بحران های موجود بر حضور مردم اثر گذار بوده اند، به رسانه های بیگانه اشاره و بیان کرد: این رسانه ها برای هر شرایطی به دنبال بحران زایی و عنادورزی هستند و تا قبل از ثبت نام ها، درباره حضور نامزدهای نظامی می گفتند. بعد از اینکه شورای نگهبان برخی افراد را تائید صلاحیت نکرد، با شیوه ای دیگری این رسانه ها به فعالیت خود ادامه دادند. این روند در تمام مراحل ادامه داشت و رسانه های بیگانه و معاند به عنادورزی خود ادامه دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تصریح بر این موضوع که عملیات روانی در مرحله آخر انتخابات برای دشمنان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود، اظهار کرد: یکی از محورهایی که این رسانه ها در دستور کار قرار دادند، مشخص بودن نتیجه از قبل بود. همچنین بی اثر بودن انتخابات، نارضایتی و نارکارآمدی و عدم مشارکت از دیگر محورهای فعالیت این رسانه ها از جمله بی بی سی، صدای آمریکا، ایران اینترنشنال، آسوشیتد پرس و رادیو صدای آمریکا منتشر شود.

وی از در اختیار گذاشتن فضای باز رسانه ای برای رسانه های خارجی توسط کشورمان گفت و بیان کرد: از ژاپن 25 خبرنگار به ایران آمدند. همچنین از فرانسه، قطر، آمریکا و ایتالیا تعداد زیادی خبرنگار آمدند و به آن‌ها اجازه دادیم تا دفتر مقام معظم رهبری هم بروند و گزارش بگیرند و انعکاس دهند. همچنین به آن ‌ها این اختیار داده شد که با وزیر کشور مصاحبه کنند و در محل های برگزاری انتخابات و ستاد کشور حاضر شوند و فرآیند برگزاری انتخابات را رصد کنند.

این تحلیلگر حوزه رسانه ضمن اشاره به وضعیت خاص کشور، عنوان کرد: فضای به شدت باز اینترنت اجازه مدیریت محتوا را به مسئولین نمی دهد و رسانه های معاند به کمک این فضا این نکته را ناخودآگاه به ذهن متبادر می کنند که با یک مشارکت پایین مواجه هستیم.

کیقبادی از انتظار رسانه های معاند و بیگانه برای کم بودن مشارکت گفت و تصریح کرد: همیشه رفتار مردم ایران غیر قابل پیش‌بینی بوده است و با وجود انتظار برای کاهش مشارکت، اما حضور مناسبی داشتند و مشارکت خوبی را شاهد بودیم. این حضور نشان داد مردم با اصل نظام مشکل ندارند و پای ارزش های خودمان ایستادگی می کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی