گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل استراتژیك: جاسوسی و خرابکاری، اهداف تروریسم سایبری رژیم صهیونیستی هستند

حجت الاسلام رفیعی راد دررادیو گفت‌وگو با اشاره به تروریسم سایبری رژیم صهیونیستی عنوان کرد: آنها با تولید بدافزار یا اقدام به جاسوسی و یا تخریب فیزیکی و خرابکاری در مقصد می کنند.

1400/05/09
|
08:16
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین و بررسی تروریسم سایبری رژیم صهیونیستی؛ از استاکس نت تا پگاسوس و با حضور حجت الاسلام دکتر سید مهدی رفیعی راد، کارشناس مسائل استراتژیک و عضو هیئت علمی دانشگاه به روی آنتن رفت.

سید مهدی رفیعی راد رژیم صهیونیستی را بسیار ضعیف توصیف کرد و گفت: همین مسئله ضعیف بودن سبب می‌شود این رژیم برای رسیدن به اهداف خود به هر کاری متمسک شود. در این راستا هر نوع تهدید و جنایتی‌ از سوی این رژیم سر می زند که برای نمونه میتوان به شهادت شهید فخری زاده دانشمند برجسته ایرانی اشاره کرد.

وی با تصریح بر اینکه رژیم صهیونیستی نه مردم و نه سرزمینی خود ندارد، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی دچار یک بی اصالتی است که آن را آزار می دهد و این بی اصالتی همواره با این رژیم عجین است. آن ها برای جبران این بی اصالتی دست به هر نوع اقدام تروریستی در واقعیت و سایبر می زنند.

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به تروریسم سایبری رژیم صهیونیستی عنوان کرد: این نوع تروریسم، برای رژیم صهیونیستی هزینه کمتری دارد و در این راستا بد افزارهای استاکس‌نت و پگاسوس را علیه کشورهای مختلف از جمله هم پیمانان خود تولید کرده است.

وی به فعالیت های تخریبی رژیم صهیونیستی در فضای سایبر اشاره و بیان کرد: یکی از اقدامات این رژیم جاسوسی است که از آن عنوان سرقت اطلاعات یاد می کنند؛ به این معنا که رژیم با توسل به ابزارهای خود اطلاعات کاربری افراد مختلف به ویژه سیاستمداران و خبرنگاران را به سرقت می‌برد.

وی دومین حوزه فعالیت سایبری این رژیم را تخریب و خرابکاری عنوان کرد و گفت: بر اساس اطلاعات منتشر شده رژیم صهیونیستی فرآیندهای اطلاعاتی و داده‌ ها در سازمان انرژی اتمی ایران را شناسایی کرده، محل گلوگاه را پیدا می کند و بدافزار مربوطه را در گلوگاه داده قرار می‌دهد. این بدافزار یا به صورت سنتی اقدام به جاسوسی و سرقت اطلاعات می کند و یا باعث تخریب فیزیکی می‌ شود.

رفیعی راد با بیان اینکه عمده پلتفرم های موجود به اسرائیل ختم می شود، اظهار کرد: این یک خطر جهانی است؛ بر اساس نظریه جغرافیدان های سیاسی جهان، رژیم صهیونیستی اقدام به مهندسی اجتماعی می کند. آن ها در این راستا نرم‌افزارهایی را تولید کرده و در اختیار مخاطب قرار می‌ دهند. مخاطب گمان می کند اجازه دسترسی به نرم‌افزار را نداده است، در حالی که نرم‌ افزار در پیش زمینه دستگاه در حال ارسال اطلاعات به مبدا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه درباره خسارت بار بودن جمع آوری داده های کاربران تصریح کرد: امروز اطلاعات حرف اول را در تصمیم سازی و تصمیم گیری در هر واحد و حوزه‌ای از جمله اقتصاد می زند. به عنوان مثال اگر چین بخواهد کالایی را صادر کند، کارشناس هایی در کشور هدف اقدام به سنجش ذائقه های مخاطبین می کنند.

وی افزود: امروز بسیاری از مردم در موبایل های خود با بد افزارهای رو به رو هستند که آن را متاسفانه بدافزار نمی دانند؛ از جمله این بد افزارها می توان به ویز اشاره کرد. این نرم افزار به صورت گسترده به اطلاعات و داده های مخاطب دسترسی دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی