گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین الملل: هدف آمریکا تهی کردن قدرت بازدارنده ایران از طریق مذاکرات است

معصومی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: هدف آمریکا اساساً خالی کردن قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران از طریق مذاکرات است.

1400/06/23
|
12:39
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین و بررسی فشار آمریکا بر مذاکرات وین و صحنه آرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی و با حضور دکتر اکبر معصومی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

اکبر معصومی از آغاز بازی جدید توسط آمریکا در موضوع برجام گفت و بیان کرد: اگرچه هدف آمریکا تغییری نکرده است اما بازیگر جدیدی به نام آژانس بین الملل انرژی اتمی را پای کار آورده اند تا از طریق آن بتوانند به جمهوری اسلامی ایران فشار بیاورند.

وی هدف آمریکایی ها را تهی سازی قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: 6 دور مذاکرات وین در دولت دوازدهم هیچ نتیجه ای نداد و علت آن زیاده خواهی آمریکا و تلاش آن‌ها برای طرح مسائلی خارج از چارچوب برجام بود.

این استاد دانشگاه از تلاش آمریکا برای وادار کردن ایران در مسیر مذاکرات به پذیرش خواسته های آمریکا عنوان کرد و افزود: ورود ایران به تونل مذاکرات قطعاً به نفع جمهوری اسلامی ایران نیست زیرا آمریکایی ها در طول تاریخ هر زمان عهد و پیمانی بسته اند، جز اینکه بر اساس سلیقه و منافع خودشان پیش برده اند، هیچ کار دیگری انجام نداده اند.

وی اشاره کرد: آمریکا در هیچ نوع تعهدی که در صد سال اخیر با جامعه ملل انجام داده است، متعهد نبوده است و در حقیقت هیچ‌کدام از قراردادهایی که روی کاغذ امضا کرده است را اجرا نکرده است.

معصومی با تصریح بر این موضوع که رفتار آمریکا با دولت سیزدهم، همان رفتاری خواهد بود که در طول چهل سال گذشته با نظام داشته است، اظهار کرد: هدف آمریکا اساساً خالی کردن قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران از طریق طرح مسائل منطقه ای، حقوق بشری و موشکی در مذاکرات است.

این کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی باید بسیار هوشمندانه عمل کنیم و هوشیار باشیم، بیان کرد: با دست بسته در مذاکرات و در بازی جدید آمریکایی ها نباید وارد شویم. اگر هوشیار باشیم قطعاً می توانیم منافع خود را تأمین کنیم.

وی به آخرین جلسه مذاکرات وین اشاره و موضوعاتی که در آن مطرح شد اشاره و عنوان کرد: انتظار دولت قبل این بود که آمریکایی ها با آمدن دولت بایدن به برجام بازگردند و ضمن اجرای تعهدات خود، تحریم ها را لغو کنند اما این اتفاق نیافتاد. آمریکا در این دور از مذاکرات مسائلی را بر خلاف برجام و توافق اولیه وین بود.

این استاد دانشگاه اشاره کرد: آمریکا بعد از مذاکرات سوم وین موضوعات و خواسته های بیشتری را مطرح کردند و بنابراین برای اینکه تحریم ها را لغو کنند بهانه های جدیدی را مطرح کردند که مسائل موشکی و محدود سازی قدرت نرم جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین مباحث حقوق بشر از جمله این موارد بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی