گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس ارشد رسانه و مسائل راهبردی: در حادثه دریای عمان به مرحله کنش رسیدیم/ضرورت ایجاد مفاهیم اقتدار در مبانی حرکت رسانه

علیرضا داودی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: در ماجرای تقابل سپاه با نیروهای آمریکایی، زمان اعلام واقعه برای مخاطب اهمیتی نداشت بلکه اصل واقعه برای مخاطب حائز اهمیت بود.


1400/08/18
|
15:21
|

علیرضا داودی کارشناس ارشد رسانه و مسائل راهبردی در مصاحبه با برنامه "گفتگوی سیاسی" رادیو گفت‌وگو گفت: پس از عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دریای عمان رسانه‌های بیگانه تلاش کردند تا در یک قالب خاص و به صورت واحد علیه تهران عمل کنند. آنچه که در دریای عمان رخ داد اتفاق کوچکی نبود. آنچه که رخ داد یک واقعه بسیار مهم هم در عرصه سیاسی و هم در عرصه رسانه‌ای بود.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی در ادامه افزود: رسانه‌های بیگانگان و به ویژه رسانه‌های انگلیسی پس از اعلام خبر عملیات سپاه در دریای عمان یک سکوت 5 تا 6 ساعته را در پیش گرفتند. هدف اصلی و اساسی آنها از این سکوت، ایجاد یک خلأ بود. پس از این سکوت 5 یا 6 ساعته رسانه‌های مذکور پروژه کم اهمیت جلوه دادن اتفاقات دریای عمان را کلید زدند و اینگونه وانمود کردند که اساساً اتفاق خاصی رخ نداده است.

وی عنوان کرد: این رسانه‌ها تمام تلاش خود را به کار بستند تا اینگونه به افکار عمومی القا کنند که هیچ اتفاقی رخ نداده است و ایران فضا را شلوغ کرده است. البته زمانی که آنها چنین القائاتی را انجام می‌دادند تصویر و یا فایل ویدئویی از عملیات سپاه در دست نبود. پس از انتشار تصاویر و فایل‌های ویدئویی، رسانه‌های بیگانه خط مشی جدیدی را در پیش گرفتند و تلاش کردند تا اصالت تصاویر منتشر شده را زیر سوال ببرند.

علیرضا داودی همچنین تصریح کرد: در واقع، رسانه‌های بیگانه تصور می‌کردند که می‌توانند تصاویر منتشر شده را نزد افکار عمومی خدشه دار سازند. در مرحله بعد نیز آنها مدعی شدند تصاویر منتشر شده در واقع تصاویر یک حادثه عادی دریایی محسوب می‌شود.

وی در ادامه اظهارات خود یادآور شد: چیزی که در عرصه پوشش رسانه‌ای این وقایع و اتفاقات بزرگ اهمیت دارد، انتقال از مرحله واکنش به مرحله کنش است. نحوه پرداختن رسانه‌های ما به حادثه دریای عمان نشان داد که ما در حال ورود به مرحله کنش هستیم. در ماجرای تقابل دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نیروهای آمریکایی در دریای عمان، زمان اعلام واقعه برای مخاطب اهمیتی نداشت بلکه اصل واقعه برای مخاطب حائز اهمیت بود.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی همچنین عنوان کرد: آنچه که حائز اهمیت به نظر می‌رسد، ایجاد مفاهیم اقتدار در مبانی حرکت رسانه است. اگر مفاهیم اقتدار در مبانی حرکت رسانه ایجاد شود، آنگاه هرچقدر هم که بیگانگان و رسانه‌های وابسته به آنها برای خدشه دار ساختن اصل وقایع و رویدادها اقدام کنند، به نتیجه نمی رسند. باید به این مسأله نیز اشاره کنم که اقتدار جمهوری اسلامی ایران در کنار هوشمندی رسانه‌ها می‌تواند مخاطب را به طور کامل با خود همراه سازد.

محمد الیاسری تحلیلگر و کارشناس عراقی هم در نشست تخصصی «ایران، منطقه و تغییر معادلات جهان» تصریح کرد: واقعیت این است که اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه دزدی دریایی ایالات متحده آمریکا در دریای عمان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و نیز شبکه‌های اجتماعی عراق داشت.

وی افزود: اقدام ایران علیه آمریکا در دریای عمان یک بار دیگر افول قدرت ایالات متحده آمریکا را به نمایش گذاشت. این اقدام نشان داد که افول روزافزون قدرت آمریکا، استنباط اشتباهی نیست.

الیاسری عنوان کرد: در واقع، باید بگوییم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هیمنه آمریکایی‌ها را در هم شکست. آمریکا مادرِ دزدان دریایی است و سپاه ایران توانست شکست سختی را در دریای عمان به آن تحمیل کند.

کارشناس عراقی عنوان کرد: اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دریای عمان موجب تقویت روحیه گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه شد. قطعاً این اقدام تأثیر بسزایی در روحیه گروه‌های مقاومت در عراق خواهد داشت. بدون شک از این پس، گروه‌های عراقی با عزم و اراده بیشتری در مقایسه با گذشته برای اخراج نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک خود تلاش خواهند کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی