گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رفع همه تحریم‌ها، محور شروط دولت سیزدهم برای مذاکرات برجامی است

حسین افراخته درباره مواضع دولت سیزدهم در خصوص برجام و تلاش برای رفع تحریم‌ها گفت: دولت سیزدهم خواستار مذاکره است اما شروطی دارد که اجرا و انجام آن از اهمیت زیادی برخوردار است و محور اصلی این شروط لغو تمام تحریم‌ها است.

1400/08/22
|
08:21
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع برجام و آینده آن؛ از فشارهای غرب تا تلاش‌های ایران برای رفع تحریم‌ها و با حضور دکتر حسین افراخته کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسین افراخته با اشاره به برجام و روند شکل‌گیری آن گفت: برجام توافقی میان ایران و غرب بود که پشتوانه آن قطعنامه شورای امنیت است اما در سال 2017 رئیس‌جمهور وقت آمریکا از این توافق خارج شد و به پیوست آن فشار حداکثری علیه دولت و ملت ایران را آغاز کرد. ایران نیز بر اساس مندرجات خود برجام چند گام به عقب برداشت تا یک توازن میان طرفین توافقنامه ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه غنی‌سازی ایران در سطح 20 درصد و 60 درصد قرار دارد، اظهار کرد: پس ازروی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا، 6 دور مذاکرات میان دولت دوازدهم و غربی‌ها صورت‌گرفته است که این مذاکرات بر اساس وعده آمریکا برای بازگشت به برجام بود. البته آمریکایی‌ها به‌صورت مستقیم در مذاکرات حضور نداشتند زیرا اساساً از برجام خارج شده بودند.

این کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره نقاط افتراق و اختلاف ایران با طرف‌های غربی در موضوع برجام بیان کرد: ایران از آمریکا برای خارج نشدن از برجام و یا عدم انجام تعهدات خود تضمین می‌خواهد. از سوی دیگر آمریکا نیز خواهان این است ایران در خصوص مسائل موشکی و منطقه‌ای نیز مذاکره و گفتگو کند. این دو موضوع، مسائلی هستند که دو طرف مذاکره‌کننده حاضر به کوتاه آمدن نیستند و چالش‌های اصلی در این نقاط قرار دارد.

وی با تصریح بر این موضوع که آمریکا از برجام خارج شده است و آن‌ها باید به این توافقنامه بازگردند، عنوان کرد: آمریکا پس از بازگشت به برجام باید شرایطی را فراهم کند که ایران نسبت به انجام تعهدات این کشور راستی‌آزمایی کند.

افراخته درباره مواضع دولت سیزدهم در خصوص برجام و تلاش برای رفع تحریم‌ها گفت: دولت سیزدهم خواستار مذاکره است اما شروطی دارد که اجرا و انجام آن از اهمیت زیادی برخوردار است و محور اصلی این شروط لغو تمام تحریم‌ها است.

این کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی به تاریخ 8 آذر به‌عنوان دور بعدی مذاکرات اشاره و بیان کرد: با ابتکاری که وزارت امور خارجه انجام داد نماینده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران حاضر شد و هم اکنون نیز مجموعه‌ای از دیدارهای دوجانبه در حوزه برجام در حال برگزاری است.

وی از تلاش وزارت امور خارجه ایران برای برجسته‌کردن نقش طرف‌های دیگر به جز آمریکا در برجام گفت و عنوان کرد: باقری معاون وزارت امور خارجه در دیدار با نماینده فرانسه اعلام کرده است که ایران خواهان نقش پررنگ و مستقل‌تر فرانسه نسبت به آمریکا در مذاکرات هسته‌ای است.

وی درعین‌حال اظهار کرد: البته درباره این مسئله که تا چه اندازه می‌توانیم امید داشته باشیم اروپا در راستای منافع ایران در گفتگوهای برجام، موضع مستقل یا متفاوتی از آمریکا اتخاذ کند باید منتظر ماند و مشاهده کرد؛ هرچند اساساً نمی‌توان خیلی به این موضوع امیدوار بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی