گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین‌الملل: نمی‌توان به آینده برجام خوش‌بین بود/ اتفاقی در مذاکرات برجام نخواهد افتاد

ابوالفضل ظهره وند درباره آینده مذاکرات برجام اظهار کرد: با مواضعی که از سوی اروپا و آمریکا مشاهده می‌کنم، می‌توان پیش‌بینی کرد که اتفاق خاصی نخواهد افتاد درحالی‌که این آمریکا و اروپا است که به تعهدات خود عمل‌نکرده است.

1400/08/22
|
09:32
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص برجام و آینده آن؛ از فشارهای غرب تا تلاش‌های ایران برای رفع تحریم‌ها ابوالفضل ظهره وند دیپلمات باسابقه کشور و کارشناس مسائل بین‌الملل به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوالفضل ظهره وند با اشاره به مذاکرات باقری معاون وزیر امور خارجه ایران با کشورهای اروپایی در خصوص برجام گفت: اروپا و آمریکایی‌ها باید متوجه شده باشند که گفتمان و رویکرد دولت سیزدهم به رویکردهای انقلاب نزدیک است و ادبیات گذشته در دولت قبل موردتوجه نیست.

وی با تصریح بر این موضوع که مسئله مذاکرات برای تأمین منافع ملی است، اظهار کرد: در دولت سابق برجام یک پروژه بود اما از نظر دولت سیزدهم یک توافقی است که اتفاق افتاده و طرف اروپایی باید متوجه این مسئله شود که برجام قابل‌مذاکره نیست.

این دیپلمات باسابقه کشور در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه ایران آنچه باید در برجام انجام می‌داد، انجام داده است، بیان کرد: آنچه در برجام زمین مانده است، مربوط به مطالبات ایران است. آمریکا که رسماً زیر میز زد و از برجام خارج شد و کشورهای اروپایی نیز اقدامی انجام ندادند. این درست است که اروپایی در برجام در حاشیه بودند اما به‌هرحال این توافق‌نامه را امضا کردند و این یعنی شورا و کمیسیون اروپا، تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کردند، باید نسبت به برداشتن این تحریم‌ها اقدام می‌کردند.

وی افزود: اروپایی‌ها از خودشان جنم نشان ندادند تا یک کانال مالی مستقیم با ایران ایجاد کنند. این ارتباط به بخش فرایند بخش خصوصی تحت عنوان «اینستکس» تقلیل داده شد اما حتی این را هم نتوانستند عملیاتی کنند، به‌گونه‌ای که نتوانستند در مقابل پولی که از ایران می‌گیرند، دارو به ایران برسانند.

ظهره وند با تصریح بر اینکه برجام قابل مذاکره نیست، عنوان کرد: طرف آمریکایی باید تکلیف خود را مشخص کند زیرا ایران به تعهدات خود عمل کرده است و آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند. بازگشت آمریکا به برجام نیاز به اجازه ایران دارد.

وی با تاکید بر این موضوع که آمریکا باید از طرف کشورهای اروپایی تحت‌فشار قرار گیرد، گفت: متأسفانه وزیر امور خارجه فرانسه که بیانیه مشترک با همتای آمریکایی علیه ایران منتشر کرد، همان مواضع غیرمنطقی همیشگی فرانسوی را نشان می‌دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره آینده مذاکرات برجام تصریح کرد: با مواضعی که از سوی اروپا و آمریکا مشاهده می‌کنم، می‌توان پیش‌بینی کرد که اتفاق خاصی نخواهد افتاد درحالی‌که این آمریکا و اروپا است که به تعهدات خود عمل‌نکرده است. قطعاً مذاکرات در دولت سیزدهم با دریافت‌هایی که در دولت قبل در مذاکرات داشت، متفاوت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی