گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل منطقه: سیاست خارجی دولت باید شرق محور و توجه به همسایه‌ها باشد

دیانت با تاکید بر اینکه باید سیاست خارجی دولت سیزدهم شرق محور و توجه به همسایه ها باشد، اظهار کرد: متاسفانه کمتر دولتی در زمینه گسترش روابط خارجی با کشورهای همسایه و شرق آسیا عملکرد مثبتی داشته است.

1400/09/07
|
12:02
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص جایگاه آسیای مرکزی در سیاست خارجی دولت سیزدهم و با حضور دکتر محسن دیانت، کارشناس مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

محسن دیانت به جایگاه دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم اشاره و بیان کرد: این دیپلماسی نتیجه کنش ها و واکنش هایی است که در طی سالیان اخیر رخ داده است. تحریم های متعدد و ظالمانه ای که آمریکا علیه ایران اعمال کرده است، تلاش کشورهای غربی برای انزوای ایران، خروج یک جانبه آمریکا از برجام نشان می دهد بها و هزینه وابستگی اقتصادی به غرب برای ایران بسیار سخت خواهد بود.

وی از رویکرد تعامل ایران با کشورهای جهان سوم از ابتدای پیروزی انقلاب گفت و اظهار کرد: این رویکرد در طول زمان تتور و تکامل پیدا کرد و به سمت همکاری های منطقه ای و نگاه به شرق به جای نگاه به غرب سوق پیدا کرد. در حال حاضر کشورهای شرق به ویژه چین و تا حدودی روسیه و قزاقستان دارای مزیت های اقتصادی بالایی هستند و می توانند جوابگوی اقتصادی بسیاری از نیازهای کشور در تعاملات باشند.

این کارشناس مسائل منطقه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بر ضرورت توجه بیش از پیش به کشورهای همسایه تاکید کرد و گفت: کشورهایی مانند عراق و افغانستان در صورت ثابت سیاسی و حتی کشوری مانند ترکمنستان به خدمات ایران نیاز دارند. کشور ترکمنستان علی رغم اینکه چهارمین کشور به لحاظ منابع گازی در دنیا است اما در عین حال نتوانسته است آهنگ رشد خود را سرعت ببخشد؛ در چنین شرایطی ایران می تواند به این کشور و کشورهای مشابه کمک کند.

دیانت از مزیت برتر ایران در زمینه انرژی گفت و عنوان کرد: ایران در این حوزه ظرفیت و تجارب بسیار زیادی دارد و اگر بتوانیم فناوری های این حوزه را توسعه دهیم می توانیم تمام خدمات انرژی کشورهای منطقه با منابع عظیم نفت و گاز را ارائه دهیم.

وی در عین حال به عملگرا نبودن دولت ها در زمینه گسترش روابط خارجی با کشورهای همسایه و شرق به واسطه توسعه فناوری های بومی اذعان کرد و افزود: متاسفانه دولتی که با تمام وجود در این زمینه عمل کند و پیشرفت داشته باشد کم مشاهد کرده ایم. کشورهایی مانند چین در دیپلماسی، از ایران گلایه کرده اند که هر زمان از غرب باز می مانید به سراغ ایران می آیید و هر زمان هم که چراغ سبز غرب را مشاهده می کنید دو دستی به شرکت های غربی می چسبید.

این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر اینکه باید سیاست خارجی دولت سیزدهم شرق محور و توجه به همسایه ها باشد، اظهار کرد: شرکت های خارجی زیادی با تحریم آمریکا، صحنه را خالی کردند و رفتند و شرکت های ایرانی را در مقابل مشتریانی که تعهد داده بودند، تنها گذاشتند و رفتند. نباید به محض اینکه تنش زدایی میان ایران و غرب به وجود می آید، دوباره به سراغ این شرکت ها با سابقه بد برویم و شرق را رها کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی