گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس ارشد مسائل بین الملل: برآوردهای سیاسی و اقتصادی بیانگر تعلق آینده به کشورهای شرق است

آبشناس با تصریح بر اینکه طبق همه برآوردهای سیاسی و اقتصادی، آینده متعلق به ائتلاف کشورهای شرقی است، عنوان کرد: سیاست دولت سیزدهم تقویت مناسبات سیاسی و اقتصادی با این کشورهاست.

1400/09/07
|
13:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص جایگاه آسیای مرکزی در سیاست خارجی دولت سیزدهم با عماد آبشناس، کارشناس ارشد مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عماد آبشناس با تصریح بر این موضوع که در فضای بین الملل کنونی، کشوری نمی تواند به تنهایی حضور بین المللی داشته باشد، گفت: کشورها باید بر اساس فعالیت های مشترک در عرصه بین المللی حاضر شوند و در همین راستا کشورهای اروپایی به سمت ایجاد اتحادیه اروپا رفتند.

وی با ترسیم شرایط جهان اظهار کرد: از نظر سیاسی و اقتصادی، کشورها مجبور هستند یک کنسرسیوم با اتحاد تشکیل دهند تا بتوانند در مقابل کنسرسیوم های دیگر ایستادگی کنند. در زمانی، این دیدگاه در کشور وجود داشت که ممکن است بتوانیم با کشورهای غربی تعامل داشته باشیم اما متاسفانه ضربه های زیادی از این بابت دریافت کردیم.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل از تغییر زاویه نگاه دولت سیزدهم نسبت به دولت های یازدهم و دوازدهم گفت و بیان کرد: سیاست دولت سیزدهم ائتلاف با کشورهای شرقی است و در حقیقت افق نگاه دولت سیزدهم مبنی بر این است که همکاری ایران را با کشورهای شرقی قوی تر کند.

وی با تصریح بر اینکه طبق همه برآوردهای سیاسی و اقتصادی، آینده متعلق به ائتلاف کشورهای شرقی است، عنوان کرد: به صورت تاریخی قدرت اقتصادی دنیا در دستان شرق بوده است و اگر نگاهی به تاریخ بیاندازیم، کشورهای اروپایی همیشه به دنبال ارتباط با چین و هند بودند و یا از طریق جاده ابریشم مسیر تجارت را پیگیری کنند.

آبشناس افزود: امروز مجددا شاهد هستیم شرق در حال بازیابی اقتدار خود است. دو سوم جمعیت جهان در کشورهای سازمان شانگهای قرار دارند و طبیعتا ورود ایران به این ائتلاف، برای هر دو مناسب و مفید خواهد بود. وقتی ایران در ائتلاف شانگهای حاضر باشد و فعالیت و تجارت اقتصادی داشته باشد، حتی اگر آمریکا هم ایران را تحریم کند، اثر آن بسیار اندک خواهد بود زیرا تنها توانایی تحریم شرکت های غربی را خواهد داشت و تجارت با شرق دچار مشکلات چندانی نمی شود.

این کارشناس ارشد مسائل بین الملل در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از اعتیاد آمریکایی ها به تحریم کردن دیگر کشورها گفت و اظهار کرد: 90 درصد مطمئن هستم که ایران هر کاری انجام دهد، آمریکایی ها تحریم ها را برنخواهد داشت. بنابراین باید بتوانیم اقداماتی را انجام دهیم که با همین شرایط تحریم بسازیم و این سیاستی است که دولت آقای رئیسی در مسیر آن گام بر می دارد.

وی در عین حال بیان کرد: البته دولت سیزدهم تلاش می کند اگر بتواند تحریم ها را با مذاکره بردارد اما اگر بنا باشد این تحریم ها برداشته نشود، می توانیم با شرق ارتباط داشته باشیم و از نظر اقتصادی نیازهای کشور را تامین کنیم. ایران پس از ورود به سازمان شانگهای، ائتلاف کشورهای غربی به سرعت برای راضی کردن ایران به تکاپو افتاد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی