گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: نمی توان به مذاکرات وین خوشبین بود/ پرونده هسته‌ای ایران سیاسی است

تقوی نیا رسیدن مذاکرات ایران با طرف های غربی به نتیجه ای ملموس را تقریبا ناممکن دانست و گفت: سابقه اروپا و آمریکا و لابی‌های برخی از کشورهای منطقه ای نشان می دهد نمی توان روی طرف های غربی حساب کرد و به مذاکرات خوشبین بود.

1400/09/08
|
13:08
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی دور جدید مذاکرات هسته ای برای رفع تحریم ها در وین و با حضور علیرضا تقوی نیا، کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

علیرضا تقوی نیا با اشاره به اینکه چالش پرونده هسته ای از سال 2002 آغاز شد درباره جزئیات آن گفت: یک گروهک تروریستی به نام منافقین که در آن زمان حتی در لیست گروهک های تروریستی آمریکا و اروپا هم قرار داشت، یک کنفرانس خبری برگزار کرد و با نشان دادن تصاویر یکسری تاسیسات، ادعا کرد ایران در این تاسیسات فعالیت پنهانی هسته ای انجام می دهد.

وی ضمن اشاره به تعلیق فعالیت های هسته ای در اواخر دولت هشتم و بی نتیجه بودن آن اقدام ایران اظهار کرد: در همان زمان که دولت وقت متوجه بی اثر بودن تعلیق هسته ای شد، پلمپ مراکز هسته ای را شکست و پس از آن در دولت های نهم و دهم شاهد پیشرفت های هسته ای بودیم و در نهایت در دولت یازدهم به برجام رسیدیم.

این کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به امید واهی برخی در داخل به دولت بایدن اشاره و بیان کرد: خیلی ها امید داشتند با آمدن بایدن، در همان روز نخست ریاست جمهور به برجام باز می گردد اما حالا نزدیک به یک سال می گذرد و این اتفاق رخ نداده است.

وی با اشاره به از سرگیری مذاکرات هسته ای در دولت سیزدهم، عنوان کرد: نسبت به نتیجه این مذاکرات خوش بین نیستم زیرا پرونده هسته ای ایران از لحاظ فنی کار سختی نیست اما مسئله سیاسی است. ایران از ابتدا عضو ان پی تی بود و طبق این معاهده ایران حق دارد هر گونه فعالیت اتمی انجام دهد به این شرط که به سمت سلاح هسته ای حرکت نکند. در طول این چند سال فعالیت هسته ای از این دستورات هیچ تخطی نکردیم اما باز هم غربی ها بهانه می آورد.

تقوی نیا با تصریح بر این موضوع پرونده هسته ایران یک پرونده سیاسی و نه حقوقی و فنی است، گفت: پرونده سیاسی به اراده سیاسی طرفین مذاکره کننده بستگی دارد و طبیعتا اراده سیاسی دو طرف تابع یکسری متغیرهایی است که اجازه نمی دهد دو گروه به برجام و اجرای تعهدات بازگردند.

وی رسیدن مذاکرات ایران با طرف های غربی به یک نتیجه ملموس را تقریبا ناممکن دانست و اظهار کرد: سابقه اروپا و آمریکا و لابی های برخی از کشورهای منطقه ای نشان می دهد نمی توان روی طرف های غربی حساب کرد و نمی توان به مذاکرات امیدی داشت.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه آمریکا و اروپا همواره در اجرای تعهدات خود در قبال کشورهای دیگر بدعهدی کرده اند گفت: آن ها در برجام نیز این کار را تکرار کردند و شاهد بودیم هیچ کدام از تعهداتی که در ذیل برجام پذیرفته بودند را اجرای نکردند و صرفا برای ایران تعهد ایجاد می کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی