گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: ورود به فضای مجازی به منزله یک زندگی دوم است

استاد دانشگاه درباره فضای مجازی در ایران گفت: ما برای کنترل فضای مجازی یک مدیریت واحد هم نمی‌توانیم داشته باشیم و خیلی باید فنی فکر کنیم.

1396/05/11
|
10:00
|

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع (فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و تهدیدزدایی در حوزه امنیت ملی) در ادامه با حضور علیرضا کیقبادی،کارشناس فضای مجازی روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

علیرضا کیقبادی گفت: اگر افراد جامعه ما هوشمند و مهارت‌های مختلفی داشته باشند، می‌توانیم ادعا کنیم که به تکامل رسیدیم و توسعه پیدا کردیم. بنابراین تربیت رهبران فرهنگی، قانون حمایت از خانواده و غیره اقداماتی است که باید صورت بگیرد و هر دستگاهی به تناسب وظایف ذاتی خودش باید نقشی را ایفا کند.

وی افزود: به هر حال فضای مجازی ورود به یک زندگی دوم است و وقتی که ما از زندگی دوم صحبت می‌کنیم در کنار آن می‌دانیم که عصر فعلی، عصر دیجیتال است، یعنی ما فضای مجازی را در موسیقی، شیوه‌های آموزشی، زندگی و در همه این حوزه‌ها تعیین‌کننده می‌دانیم. از آن طرف با شکاف دیجیتالی هم مواجه هستیم، به این معنا که در همین محدوده از نظر ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک در یکسری از نقاط تنها 2 درصد مردم با این ابزارها اشنا هستند و در نقطه دیگر مانند ژاپن 98 درصد.
این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: در کشور ما هم می‌توان این را به صورت مصداقی بحث کرد. برای مثال در تهران شکاف دیجیتالی خیلی کم است، اما در بعضی نقاط مرزی مانند سیستان وبلوچستان خیلی بیشتر است. بنابراین ما برای کنترل فضای مجازی یک مدیریت واحد هم نمی‌توانیم داشته باشیم و خیلی باید فنی فکر کنیم.

کیقبادی اظهار کرد: امکانپذیری تسری فضای مجازی و بهره‌برداری از این فضا، بر کسی پوشیده نیست و می‌توانیم هیچ تفاوتی میان تهران و ضعیف ترین نقطه کشور هم قائل نباشیم اما می‌خواهم عرض کنم که توسعه و مهارتی که در شهرهای پیشرفته مانند تهران هست، با سایر نقاط کشور کاملا متفاوت است.

وی افزود: ویژگی‌های ذاتی در فضای مجازی، باعث حذف زمان و مکان شده و چیزی به عنوان زمان و مکان در این فضا تعیین‌کننده نیست. اگر ما یک طبقه‌بندی کنیم و قائل به طیف مختلف مانند نخبگان در دانشگاه‌ها، اصناف و مشاغل آزاد و غیره شویم و آنها را از هم تفکیک کنیم، می‌بینیم که میزان بهره‌مندی آنها از فضای مجازی بسیار متفاوت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی