گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا مطرح كرد: اذعان مراکز مطالعاتی آمریکا به هزینه زا بودن محمد بن سلمان

میرابیان بیان کرد: مراکز مطالعات آمریکا در چند سال گذشته تاکید داشته اند که هزینه محمد بن سلمان برای آمریکا سنگین است و بیش از آنکه منفعت برای ایالات متحده آمریکا داشته باشد، هزینه ایجاد کرده است.

1400/11/05
|
13:29
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تبیین منافع و پیامدهای بازسازی رابطه ایران و عربستان برای منطقه غرب آسیا و با حضور دکتر رضا میرابیان، کارشناس مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

رضا میرابیان به مصاحبه محمد بن سلیمان با نیویورک تایمز پس از به قدرت رسیدن اشاره و بیان کرد: نخستین حرفی که بن سلیمان زد، کشاندن جنگ به داخل ایران بود. این حرف ها نشان از خودشیفتگی و اعتماد به نفس زیاد او دارد.

وی راه اندازی جنگ علیه یمن توسط عربستان را در راستای خودکامگی و خودشیفتگی محمد بن سلمان تحلیل کرد و گفت: محمد بن سلمان این جنگ را راه انداخت زیرا می خواست رهبر جهان عرب شود. همین شیفتگی که در صدام وجود داشت، در محمد بن سلمان نیز وجود داشت.

این کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: مراکز مطالعات آمریکا در چند سال گذشته تاکید داشته اند که هزینه محمد بن سلمان برای آمریکا سنگین است و بیش از آنکه منفعت برای ایالات متحده آمریکا داشته باشد، هزینه ایجاد کرده است. همین امر سبب شده است بایدن حاضر نباشد حتی به صورت تلفنی نیز با بن سلمان گفتگو کند. حضور وزیر امور خارجه و وزیر دفاع آمریکا در عربستان هم بنا به اضطرار بوده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از عدم تحقق تمام وعده های محمد بن سلمان گفت و اظهار کرد: او وعده پایان دادن به جنگ یمن، حل موضوع لبنان و شکوفایی اقتصادی در عربستان را داده بود اما هیچ کدام از آن ها محقق نشده است. سازمان آمار عربستان اعلام کرده که سرمایه گذاری در این کشور به شدت کاهش پیدا کرده است. مسئولین عربستان برای طرح نئون در شمال غرب این کشور سرمایه گذاری قابل توجهی را پیش بینی کرده بودند که موفق به برآورده کردن آن نشدند.

وی افزود: همچنین گزارش های متعددی داریم که فرار سرمایه عربستان به سمت ترکیه و آمریکا تشدید شده است و این ماحصل رفتار محمد بن سلمان در حوزه های سیاسی و اقتصادی است. در کنار این مواضع، رفتار او با خاندان عربستان یک سنت شکنی فاحش است زیرا تمام شاهزاده ها از جمله عموی خود را به سلابه کشاند!

***تغییر رویکرد و سیاست عربستان مهمترین عامل قطع روابط این کشور با ایران است

ابوالفضل غنچی تاریخچه سیاست خارجی عربستان در طول تاریخ اشاره و بیان کرد: عربستان در سیاست خارجی خود همواره دو رویکرد داشته است؛ نخست رویکرد محافظه کارانه با دکترین تدافعی و دوم رویکرد فعالانه با دکترین تهاجمی بوده است.

وی با بیان اینکه رویکرد تدافعی و محافظه‌کارانه عربستان تا سال 2015 و تا پیش از روی کار آمدن محمد بن سلمان وجود داشت، اظهار کرد: اصل سیاست خارجی عربستان بر این محور و رویکرد قرار گرفته است که امنیت داخلی و امنیت عربستان معادل امنیت آل سعود است و در واقع امنیت آل سعود باید تامین باشد تا از عربستان تامین شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ضمن اشاره به تغییر رویکرد عربستان در حوزه سیاست خارجی و استفاده از دکترین تهاجمی با روی کار آمدن محمد بن سلمان ولیعهد این کشور عنوان کرد: در این سال‌ ها عربستان جنگ‌ های نیابتی زیادی در سوریه و عراق داشته است و همچنین مستقیماً به یمن حمله کرده است. در کنار این رفتار ها و اقدامات نظامی، برخورد و موضع گیری ها علیه ایران نیز بخشی از همین سیاست تهاجمی عربستان محسوب می شود.

وی با اشاره به رویکرد محافظه‌کارانه عربستان تا پیش از محمد بن سلمان گفت: سعود الفیصل به مدت 40 سال وزیر امور خارجه عربستان بود و این ثبات سیاسی در این کشور را نشان می داد. اما با روی کار آمدن محمد بن سلمان، عادل جبیر به وزارت خارجه منصوب شد و در نتیجه سیاست‌های این کشور تغییرات اساسی یافت. این فرد با برخوردهای اهانت آمیز در میان مردم ایران شناخته شده است در حالی که تا پیش از آن هیچ گاه چنین عباراتی در سیاست خارجی مشاهده نمی کردیم.

غنچی در مصاحبه با اردیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه مهره اصلی ساختارشکنی در سیاست عربستان تعیین محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع بود، اظهار کرد: سلسله مراتب پادشاهی در عربستان به این شکل بود که همه باید از پسران ملک عبدالعزیز باشند و تا ملک سلمان این روند ادامه داشت؛ همواره پادشاه بعدی و ولیعهد یکی از برادران پادشاه سابق بود اما ملک سلمان ساختارشکنی ایجاد کرد و این ساختارشکنی حتی به دستگیری و حصر بعضی از شاهزادگان انجامید.

این کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: در این دوره، تغییر سیاست خارجی عربستان نسبت به کل کشورهای جهان تغییر کرد که از جمله آن با ایران بود؛ ایران و عربستان همواره به عنوان دو رقیب سنتی دیده می شدند اما این رقابت بعد از روی کار آمدن بن سلمان، به شکل رقابت و دشمنی درآمد و سبب تشکیل جنگ های نیابتی شد.

وی درباره دلایل قطع رابطه عربستان با ایران اظهار کرد: مهم ترین دلیل قطع ارتباط تغییر رویکرد سیاست خارجی عربستان بود. همچنین وقایعی همچون اعدام 47 زندانی از جمله شیخ نمر بود. این اتفاق اعتراضات جمهوری اسلامی ایران را نیز به دنبال داشت که باعث حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی