حیات خلوت --- از ساعت --- به مدت 25 دقیقه

رادیو گفت و گو

حيات خلوت

استاد مهندسی مواد و متالوژی: متالوژی صنعتی محور نجات صنعت ایران است

دکتر بوترابی گفت: معتقدم که گرایش متالوژی صنعتی محور اصلی نجات صنعت ایران است. اگر متالوژی صنعتی را در ایران علمی و مهندسی کنیم به رشد بسیار خوبی در حوزه صنعت خواهیم رسید.

1397/04/15
|
11:30

برنامه "حیاط خلوت" رادیو گفت و گو به گفت و گو با چهره های نامدار و مفاخر ملی کشور در عرصه علوم، فرهنگ و اجتماع می پردازد. این برنامه به دیدار دکتر سید محمد علی بوترابی استاد تمام در مهندسی مواد و متالوژی رفته و گذری بر زندگی علمی و کاری وی دارد.

دکتر بوترابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: بنده در سال 1335 در شهر مقدس مشهد و در یک خانواده روحانی متولد شدم.

وی افزود: پس از گذراندن دوره دبستان و راهنمایی و دبیرستان وارد دانشگاه علم و صنعت شدم و در رشته متالوژی و مواد تحصیل ادامه تحصیل دادم.

استاد تمام در مهندسی مواد و متالوژی در ادامه مطلب عنوان کرد: در ابتدا علاقه چندانی به مواد و متالوژی نداشتم اما زمانی که فواید آن را شناختم اشتیاقم برای ادامه تحصیل در این رشته بیشتر شد، به طوری که در سال 1379 استاد تمام و در سال 1382 به عنوان استاد نمونه دانشگاه های کشور انتخاب شدم.

دکتر بوترابی یادآور شد: بنده علاقه زیادی به مطالعه کتاب دارم و روزانه 150 تا 200 صفحه کتاب می خوانم و همزمان با اینکه که در حوزه متالوژی کتاب و مقاله می نویسم در حوزه فلسفی نیز 12 جلد کتاب تالیف کرده ام.

استاد تمام در مهندسی مواد و متالوژی بیان داشت: متالوژی و مواد رشته ای است که گرایشات متعددی دارد و مربوط به استخراج مواد از معادن، فرآوری آن ها، ذوب، ریخته گری، عملیات حرارتی و ماشین کاری آلیاژها و شامل گرایش استخراجی، صنعتی، جوشکاری، مکانیکال و سرامیک می شود.

دکتر بوترابی گفت: متالوژی و مواد رشته بسیار وسیعی است و به ویژه با ورود ایران به عرصه علم و صنعت نانو در سایر رشته ها نفوذ کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 1357 پس از اتمام دوره لیسانس وارد عرصه صنعت شدم و تا سال 1360 در شرکت ذوب و ریخته گری و تولید شمش و شوفاژ که توسط افراد مذهبی و ملی گرا تاسیس شده بود مشغول شدم و پس از آن به ایران خودرو رفتم و به عنوان رئیس کارگاه ریخته گری، مدیر موتورسازی و مدیرتولید کارخانه و مدیرعامل فعالیت کردم.

دکتر بوترابی یادآور شد: در سال 1365 برای ادامه تحصیل به دانشگاه بیرمنگام رفتم و در مقطع فوق لیسانس رشته متالوژی و مواد ادامه تحصیل دادم و یک سال قبل از اتمام مقطع دکتری به عنوان کادر علمی این دانشگاه انتخاب شدم اما به دلیل تعهدی که به کشورم داشتم به ایران آمدم و در دانشگاه علم و صنعت مشغول به کار شدم.

وی تاکید کرد: معتقدم که گرایش متالوژی صنعتی محور اصلی نجات صنعت ایران است. اگر متالوژی صنعتی را در ایران علمی و مهندسی کنیم به رشد بسیار خوبی در حوزه صنعت خواهیم رسید.

استاد مهندسی مواد و متالوژی در ادامه برنامه حیاط خلوت رادیو گفت و گو تصریح کرد: در حال حاضر بنده با چندین نفر از اساتید و همچنین دانشجویان گروهی را در دانشگاه تشکیل داده ام که در این گروه بر روی مواد پیشرفته مانند آلیاژهای منیزیم و چدن های مدرن و نیز بر روی فرآیندهای متالوژی صنعتی پیشرفته کار می کنیم. در این فرآیندها با هزینه بسیار پایین خواص مکانیکی مواد را به صورت دو برابر دریافت می کنیم.

وی ابراز داشت: تا به الان 100 مقاله تخصصی و بین المللی در این حوزه ها در سراسر دنیا چاپ کرده ایم. البته تحقیقات در این حوزه به اندازه ای پیشرفته است که تنها 60 درصد این تحقیقات در ایران کاربرد دارد و کشورهای آمریکایی و اروپایی از نتایج تحقیقات ما در کشور خود استفاده می کنند.

دکتر بوترابی همچنین در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: اگر شرایط پایدار و ثابت اقتصادی برای سرمایه گذاران ایجاد شود و موانع تولید داخلی برطرف شوند بسیاری از مشکلات در این حوزه برطرف خواهد شد.

استاد مهندسی مواد و متالوژی مطرح کرد: چندین پروژه های بسیار عظیم صنعتی که به نفع صنعت خودرو سازی و فولادسازی کشور است را به اتمام رساندم.

دکتر بوترابی در پایان برنامه حیاط خلوت رادیو گفت و گو بیان داشت: در گذشته تصور ما بر این بود که بدنه خودرو باید فولاد باشد تا در صورت تصادف هیچ اتفاقی برای آن نیفتد اما خودروهای فعلی راننده محور هستند و امنیت جانی راننده مهم است. ما در صنعت ماشین سازی سعی کردیم که به جای فولاد از منیزیم استفاده کنیم تا این هدف مهم محقق شود.

دسترسی سریع
حیات خلوت