صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مشکل مسکن به اقتصاد کلان باز می‌گردد

عضو هیئت مدیره انبوه سازان استان تهران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: مشکل اصلی مسکن به اقتصاد کلان باز می گردد.

1400/12/14
|
11:48
|

حسن محتشم در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" با اعلام این که اجزای تشکیل دهنده مسکن و ساختمان به صورت مستقیم و غیر مستقیم در افزایش قیمت نقش دارند، گفت: در پروژه مسکن مهر علی رغم همه مشکلات، پول زمین لحاظ نشد و وقتی قرارداد بسته شد، قیمت مسکن مهر معقول بود.

وی با بیان این که دولت در شهرها زمین نداشت و نمی توانستیم انتظار داشته باشیم که در پایتخت یا کلان شهرها مسکن بدون لحاظ شدن قیمت زمین، ساخته شود، افزود: در هیچ کشوری مرسوم نیست که همه در پایتخت یا کلان شهرها زندگی کنند.

محتشم اضافه کرد: این ساخت و ساز در حاشیه شهرها و یا شهرهای جدید می تواند اتفاق بیافتد.

*دولت در بازار مسکن ورود نکند!

همچنین محمودی اصل، کارشناس حوزه مسکن با اعلام این که دولت های قبل به موقع فعالیت مناسبی در حوزه مسکن نداشتند، خاطرنشان کرد: دولت صرفا باید به عنوان ناظر فعالیت کند.

وی با اعلام این که دولت منتظر ماند تا قیمت فزونی گرفت و منجر به افزایش هزینه بهای انتهایی شد، گفت: زمان بازپرداخت تسهیلات در کل دنیا طولانی مدت است.

محمودی اصل ادامه داد: میانگین قیمت مسکن 33 میلیون تومان در هر متر در تهران است و به دلیل افزایش قیمت ها، تسهیلات بانکی سهم بسیار اندکی دارد.

وی همچنین کمترین میزان نرخ گذاری مسکن در تهران برای هر متر مربع را 15 میلیون تومان تخمین زد و افزود: در حاشیه شهرها این رقم بین 8 تا 10 میلیون تومان نرخ گذاری می شود.

این کارشناس مسکن در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد: در ضعیف ترین نقاط تهران مسکن متری 15 میلیون تومان است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو