صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری خبر داد: ایجاد غرفه‌های هایپرماند و گلماند از اقدامات جدید شهرداری

مالکی گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به غرفه‌های هایپرماند و گلماند و تحویل پسماند خود، اقلام سوپرمارکتی یا گل و گیاه دریافت کنند.

1400/12/25
|
13:52
|

به گزارش رادیو گفت و گو، شادی مالکی معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد جمع آوری و بازیافت زباله‌ها صاحبه تلفنی کرد.

مالکی گفت: در تهران که حدود 5 هزار تن پسماند عادی در سطح شهر ایجاد می‌شود، مدیریت اصولی باید در دستور کار باشد.

وی ادامه داد: حدود 30 درصد از پسماندهای تولیدشده در سطح شهر تهران، پسماند خشک ارزشمند و قابل بازیافت است که در صورت تفکیک از مبدا می‌توان آنها را به چرخه طبیعت بازگرداند. در همین راستا، شهرداری تهران زیرساخت‌هایی ایجاد کرده تا شهروندان بتوانند در این امر مشارکت داشته باشند که شامل بهسازی غرفی است که مردم می‌توانند پسماند خود را به آنها تحویل دهند. افزایش ساعت کار غرف در چندماه اخیر و همچنین ایجاد غرفه‌هایی به نام هایپرماندها و گل ماندها از اقدامات جدید است. مردم می‌توانند با مراجعه به این غرفه‌ها و تحویل پسماند خود، اقلام سوپرمارکتی یا گل و گیاه دریافت کنند. این غرفه‌ها جدید است و آدرس تمام آنها در سایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری موجود است.

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری همچنین اظهار کرد: در سامانه مردمی 137، کد 7 اختصاص داده شده تا مردم بتوانند درخواست خود را ثبت و بار خشک خود را تحویل ماموران شهرداری دهد.

وی همچنین یادآور شد: اتفاق جدید دیگری که در چندماه اخیر در سطح شهر رخ داده، این است که شهر تهران بلوک بندی شده و سیستم جمع آوری زباله‌های خشک، راه اندازی شده و خودروها براساس جدول زمانبندی در محله‌ها تردد می‌کنند و مردم می‌توانند بار خشک خود را تحویل دهند و در سال آینده نیز امید می‌رود سیستم جمع آوری هوشمند را جمع اوری کنیم.

مالکی گفت: در ایام خاص سال، تولید پسماند خشک بیشتر می‌شود. در بازار حجم این اقلام بیشتر است و همکاران شهرداری با مراجعه مستمر به بازار و تحویل مخازن مخصوص جمع اوری پسماند خشک، آنها را از محل خارج می‌کنند و به جز بازار در مراکز دیگری این مخازن تحویل داده شده است.

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری خواستار شد: مردم به موضوع تفکیک از مبدا در پسماند، نگاه محیط زیست محور داشته باشند چرا که در شهرهای بزرگ، مراکز دفع جای بیشتری ندارد و قطعا آسیبهایی خواهد داشت. سوزاندن زباله یکی از روشهای از بین بردن زباله هاست اما شهرداری برنامه‌های دیگری برای از بین بردن زباله دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو