صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نگرانی مردم از افزایش شدید اجاره بهای مسکن/ مجلس فعلاً طرحی ندارد

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: نگرانی جامعه از افزایش شدید اجاره بها می طلبد که تدبیری حاصل شود و این تدبیر و مدیریت از سوی مجلس و دولت هم باید به نحوی باشد که خلأها را پر کند.

1401/01/24
|
10:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر یعقوب محمودیان استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل اقتصادی با برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت وگو در رابطه با مشکل اجاره مسکن مستأجران گفتگوی تلفنی کرد.

محمودیان طرح مجلس مبنی بر تعیین سقف افزایش اجاره بها را طرحی ناموفق خواند و گفت: متأسفانه ما در خیلی موارد به جای کارهای اساسی به سمت کارهای کوتاه مدت و غیرکارشناسی و دستوری رفتیم.

وی حل ریشه ای مشکل اجاره مسکن را نیازمند شناسایی علت های گرانی دانست و افزود: ریشه اصلی گران شدن اجاره بها در تورم و اضافه شدن قیمت مسکن است.

تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به برنامه مجلس برای کنترل بخش مسکن با راهبرد افزایش عرضه و کاهش تقاضا گفت: مالیات بر خانه های خالی و عرضه قابل توجه مسکن از طریق طرح نهضت ملی مسکن از جمله اقدامات مجلس هستند تا تقاضای کاذب از بین برود و خانه های خالی در بازار عرضه شوند و نهایتا هم قیمت مسکن کاهش پیدا کند.

محمودیان با بیان اینکه قیمت مسکن و اجاره مسکن ارتباط مستقیمی با هم دارند افزود: اگر قیمت مسکن افزایش پیدا نکند قیمت اجاره مسکن نیز افزایش پیدا نخواهد کرد.

این استاد دانشگاه تأکیدکرد: قانون باید طوری باشد که افرادی که مالک خانه های خالی هستند احساس ناامنی کرده و سرمایه های راکد را وارد بازار کنند.

در ادامه، رحمت الله فیروزی، عضو کمیسیون عمران مجلس درمورد طرح مجلس برای اجاره بهای مسکن گفت: بخشی از جمعیت کشور فاقد مسکن هستند و باید ترتیبی دارد که این نقیصه و مشکل حل شود.

وی افزود: طرح «مالیات بر خانه های خالی» یا ملزم کردن افراد به اجاره دادن خانه های خود و تعیین سقف اجاره بها به عنوان راهکارهایی هستند که مطرح شدند تا نیاز کشور را رفع کنند اما منتظریم این طرح هم پخته و در کمیسیون تصویب شود.

فیروزی تصریح کرد: نگرانی جامعه از افزایش شدید اجاره بها می طلبد که تدبیری حاصل شود و این تدبیر و مدیریت از سوی مجلس و دولت هم باید به نحوی باشد که خلأها را پر کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس از نگرانی مردم درمورد بالا رفتن بی مهابای اجاره مسکن سخن گفت و افزود: مجلس در این رابطه هنوز طرحی ارائه نداده اما به هر حال رفع این نگرانی وظیفه دولت و مجلس است و البته روش های دستوری و اجباری هم جواب نمی هد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو