صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس: تولید فولاد در ایران دو برابر نیاز کشور است

تقی پور به تولید فولاد اشاره و اظهار کرد: برخلاف دیگر محصولات صنعتی، به اندازه دو برابر نیاز مصرف کشور تولید فولاد داریم، امروز تولید فولاد کشور 31 میلیون تن در سال است.

1401/01/27
|
10:17
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص قیمت آهن آلات با دکتر رضا تقی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

تقی پور با بیان اینکه بخشی از دلایل افزایش قیمت آهن آلات مربوط به اقتصاد کلان کشور است که نمی توان خیلی کاری برای آن انجام داد گفت: از اسفند ماه 1398 که میلگرد سه هزا رو 700 تومان بوده است به 13 هزار و 500 تومان در مرداد 1399 می رسد. طبیعتا در چنین افزایش قیمتی عوامل کلان اثرگذار نبوده اند.

وی با تصریح بر این موضوع که متاسفانه دولت وقت عملکرد خوبی در زمینه کنترل قیمت آهن آلات نداشت، اشاره کرد: میلگرد در اواخر سال 1399 در حدود 180 هزار میلیارد تومان فاصله قیمت درب کارخانه با قیمت بازار بود و این یک نابسامانی فاجعه بار محسوب می شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو از ورود این کمیسیون از مرداد ماه 1399 گفت و بیان کرد: کمیسیون در آن زمان طرحی را ارائه داد که بر اساس آن کنترل در بازار آهن آلات ایجاد شود. بر اساس آن طرح، دولت موظف است با ابزارهای کنترلی که در اختیار دارد، بازار را کنترل کند.

وی افزود: یکی از مفاهیم تنظیم بازار، کنترل قیمت ها است و مسئول و متولی اصلی آن دولت ها هستند. البته این به معنی قیمت دستوری نیست. بر خلاف نظر عده ای که فکر می کنند هر زمان از کنترل قیمت ها سخن می گوییم، از قیمت دستوری حرف می زنیم، کنترل قیمت به معنای استفاده از عوامل اقتصادی است.

تقی پور به تولید فولاد اشاره و اظهار کرد: بر خلاف دیگر محصولات صنعتی، به اندازه دو برابر نیاز مصرف کشور تولید فولاد داریم. امروز تولید فولاد کشور 31 میلیون تن در سال است؛ در حالی که مصرف کشور 15 تا 16 میلیون تن بیشتر نیست و بنابراین به هیچ وجه کمبود تولید فولاد در کشور نداریم. در حقیقت یکی از دلایل گرانی در حوزه فولاد صادرات بی رویه است که گاها باعث کمبود فولاد شده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو