صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون عمران مجلس: تمام مصالح ساختمانی موردنیاز در داخل کشور تولید می‌شود

سید البرز حسینی با تصریح بر اینکه تولید تمام زنجیره موردنیاز در حوزه مصالح ساختمانی، در کشور انجام می‌شود، انتظار این است که افزایش قیمت نداشته باشیم، گفت: فولاد و سیمان با قیمت مصوب در اختیار نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرد.

1401/01/28
|
10:04
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص بازار مصالح ساختمانی با اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه مصالح‌فروشان و سید البرز حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

*طی یک ماه اخیر افزایش قیمتی در مصالح ساختمانی رخ نداده است

اسماعیل کاظمی درباره وضعیت مصالح ساختمانی گفت: در دو سال اخیر محدودیت ساخت‌وساز وجود داشته است. در تمام مصالح ساختمانی که از استحصال مواد غیرفلزی استفاده می‌شود بی‌نیاز هستیم زیرا معادن آن در کشور به‌وفور موجود است.

رئیس اتحادیه مصالح‌فروشان در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه در یک ماه اخیر افزایش قیمتی در مصالح ساختمانی رخ نداده است، اظهار کرد: سیمان از طریق بورس در حال عرضه است اما بقیه مواد از طریق غیر از بورس قابل‌دسترس هستند.

*تأمین مالی منابع از مهم‌ترین محورهای اجرایی طرح جهش مسکن است

در ادامه سید البرز حسینی (عضو کمیسیون عمران مجلس) در پاسخ به این سؤال که آیا طرح نهضت ملی مسکن امکان رونق مسکن و مصالح ساختمانی را دارد، گفت: طرح جهش مسکن یا نهضت ملی مسکن مبتنی بر چند محور است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها که دغدغه نیز ایجاد کرد، مسائل تأمین مالی است. محور دیگری که مطرح بود تأمین زمین بود زیرا زمین حدود 60 درصد از قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می‌دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس مصالح ساختمانی را سومین محور در خصوص طرح نهضت ملی مسکن عنوان و بیان کرد: تمام مصالح موردنیاز تولید ساختمان در کشور موجود است که دو ماده عمده آن فولاد و سیمان است. ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور حدود 80 میلیون تن است و حدود 28 میلیون تن نیز تولید فولاد داریم.

وی تولید فولاد و سیمان را در کشور به‌اندازه دانست و اظهار کرد: نیاز داخلی فولاد در کشور بین 15 تا 18 میلیون تن است و این یعنی 100 درصد بیشتر از نیاز کشور تولید در این زمینه داریم. چرخه تولید به جز 10 درصد حوزه فولاد، در کشور تولید می‌شود.

حسینی با تصریح بر اینکه تمام زنجیره موردنیاز در حوزه مصالح ساختمانی، در کشور انجام می‌شود، انتظار این است که افزایش قیمت نداشته باشیم، گفت: در حوزه تدوین قانون جهش تولید مسکن، مبنا را بر این گذاشتیم در چهار میلیون مسکنی که قرار است طی چهار سال تولید شود، فولاد و سیمان با قیمت متعارف به دست تولیدکننده برسد تا اثر افزایشی در قیمت مسکن نداشته باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو