صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

صفاتیان عنوان كرد: گرانی تریاک مصرف روان گردان‌ها را افزایش داد

پژوهشگر حوزه مواد مخدر در رادیو گفت وگو اظهارکرد: اولین تأثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد مخدر و دومین تاثیر هم احتمال رشد مواد روان گردان و صنعتی با قیمت ارزان تر است.

1401/01/30
|
11:59
|

دکتر صفاتیان پژوهشگر حوزه مواد مخدر در برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت وگو درمورد مواد مخدرهای جدیدی که وارد ایران شدند اظهارکرد: ورود مخدر جدید به داخل کشور اعم از مخدر، روان گردان و توهم زا حدود ده سالی می‌شود که در کشورمان مطرح است.

وی عوامل شخصی، خانوادگی و اجتماعی را در ورود مواد مخدر جدید به ایران موثر دانست و افزود: یکی از دلایل ورود مواد مخدر جدید به داخل کشور، وجود نیاز و تقاضا و کنجکاوی نوجوانان به امتحان کردن مواد است.

پژوهشگر حوزه مواد مخدر با بیان اینکه دستگاه‌های فعال در حوزه پیشگیری باید پاسخگوی این موضوع باشند گفت: اجرایی ترین و قوی ترین دستگاه در این حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر است، کمیسیون بهداشت و کمیسیون امور اجتماعی مجلس و وزارت بهداشت و صداوسیما و آموزش و پرورش نیز از جمله دستگاه‌های پیشگیری از اعتیاد هستند اما سازمانها آنگونه که باید به وظیفه اصلی خود عمل نمی‌کنند.

صفاتیان اظهارکرد: زمانی که یک ماده جدید وارد کشور می‌شود سه سال طول می‌کشد تا دستگاه‌ها به نتیجه برسند درصورتیکه در این سه سال خیلی از افراد درگیر این مواد مخدر جدید شده‌اند.

وی افزود: تفاوت مواد مخدر جدید با مواد مخدر سنتی مانند تریاک و هروئین در این است که مواد مخدر جدید یک وابستگی روانی خیلی خیلی شدیدی ایجاد می‌کند و وقتی فرد گرفتار آن می‌شود درمان خاصی برایش نیست.

صفاتیان در پاسخ به این سوال که ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان چه تأثیری بر کاهش قیمت تریاک و استقبال افراد از مواد مخدر جدید دارد گفت: اولین تاثیر ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان، گران شدن مواد و دومین تاثیر هم احتمال رشد مواد روان گردان و صنعتی با قیمت ارزان تر است کمااینکه در حال حاضر قیمت تریاک حداقل بین 30 تا 40 درصد گران شده است.

پژوهشگر حوزه مواد مخدر تصریح کرد: اگرچه دستگاه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس در این رابطه سوال و جواب می‌شوند اما بنده در این سالها تاثیری از کمیسیون بر اصلاح قوانین و نظارت دقیق و برنامه‌های پیشگیرانه ندیدم که اگر تاثیرگذار بود الان شاهد این مسائل و مشکلات نبودیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه قوانین ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر کامل نیست و بیشتر یک قانون نظامی و مقابله‌ای است و باید اصلاح شود.

در ادامه برنامه، سلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اصل ماجرا و موضوع مهم است که نباید بسترهای پیدایش این نوع مواد در جامعه به وفور پیدا شود و در دسترس جوانان قرار گیرد.

وی وضعیت در حوزه مواد مخدر را نگران کننده خواند و افزود: متاسفانه سن اعتیاد به سن 10 تا 12 سالگی و مقطع راهنمایی رسیده است.

ذاکر با بیان اینکه ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر و انواع مختلف آن نقص قانونی نداریم و قانون پاسخگوی این موارد هست گفت: ما در مجلس می‌توانیم از مسئولان سوال و محکم برخورد کنیم اما نهضت مبارزه با مواد مخدر باید از خود جامعه و دستگاه‌های اجرایی شروع شود.دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو