صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

الزامی كه از سال 1401 باید اجرا شود؛ چتر بیمه تامین اجتماعی و سلامت بر سر زوج‌های نابارور

یک کارشناس جمعیت در رادیو گفت‌وگو از الزامی شدن پرداخت هزینه‌های درمان ناباروری توسط دو بیمه تامین اجتماعی و سلامت از ابتدای سال 1401 خبر داد.

1401/02/24
|
12:24
|

فاطمه کتابچی که در هفته ملی جمعیت با برنامه "صبح وگفتگو" همراه بود، گفت: در انتهای هفته جاری به سالروز ابلاغ سیاست‌های ملی جمعیت می‌رسیم و روز نخست به مناسبت این که 3 میلیون زوج نابارور در کشور داریم، "در آرزوی فرزند" نام گذاری شده است.

وی ابراز امیدواری کرد مسئله نا باروری پس از قانون جوانی جمعیت حل و فصل شود و افزود: هر درمانی که در دنیا وجود دارد در کشورمان نیز دیده می‌شود و پیشرفت‌های قابل توجهی در ناباروری زنان و مردان داشتیم.

کتابچی در عین حال از نبود بررسی‌های دقیق نسبت به خدمات ارائه شده به زوج‌های نابارور سخن گفت و افزود: وقتی یک زوج متوجه می‌شوند که قادر نیستند صاحب فرزند شوند، دقیقا نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند و از این مطب به مطبی دیگر مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: باید پروتکلی در کشور تدارک دیده شود که خدمات اولیه غربالگری و اصلاح سبک زندگی در همان مراکز درمانی با حضور درمانگر یا ماما صورت گیرد. اگر مشکل حل نشد در مرحله بعد آزمایش‌های اولیه باید از سوی پزشک مرکز درمانی عادی نوشته شود. در این مراحل گام به گام بسیاری از زوجین نیازی به درمان‌های گران قیمت نخواهند داشت و از طرفی هدر رفت منابع کمتر شده و پزشکان سلیقه خود را اعمال نخواهند کرد.

کتابچی با بیان این که بر اساس قانون وزارت بهداشت مکلف است یک پروتکل درمان گام به گام تهیه کند و به مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ نماید، گفت: موضوع دوم بیمه‌ها هستند. یعنی افرادی که با درمان گران قیمت رو به رو می‌شوند، تحت پوشش بیمه نیستند.

همچنین وزارت بهداشت [به گفته خودش] بخش اعظم بودجه خود را صرف تامین زیر ساخت کرده است؛ در حالی که این بودجه درمانی بوده و باید مستقیما به دست مردم می‌رسید.

وی افزود: از سال گذشته بنا شد این بودجه در صندوق‌های بیمه قرار گیرد و عملا به جیب بیمه‌ها واریز شود تا مردم از آن استفاده کنند.

کتابچی در خصوص بیمه مراکز درمانی گفت: اگر قرارداد بیمه مستقیم باشد، پس از درمان وجه پس داده می‌شود ولی اگر درمانگاه خصوصی طرف قرارداد مستقیم با بیمه باشد، از ابتدا هزینه‌های درمان ناباروری توسط بیمه صورت می‌گیرد.

این پژوهشگر حوزه جمعیت با بیان این که بیمه نیروهای مسلح همه خدمات ناباروری را تحت پوشش بیمه گرفته، تاکید کرد: بیمه سلامت و تامین اجتماعی از ابتدای 1401 باید این پوشش را اجرایی کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو