صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

موحدی نیا: تعدد فرزند موجب صمیمیت درون خانوادگی می‌شود

کارشناس جمعیت با بیان اینکه تأثیر مثبت تعدد فرزند بر بهبود روابط درون خانوادگی از نظر روان‌شناسی و تربیتی اثبات شده گفت: طبق تحقیقات صورت‌گرفته تعدد فرزند باعث افزایش صمیمیت در روابط درون خانوادگی می‌شود.

1401/02/27
|
11:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر زهرا موحدی نیا کارشناس و پژوهشگر ارشد حوزه جمعیت به مناسبت هفته ملی جمعیت با برنامه «صبح و گفتگو» مصاحبه تلفنی کرد.

موحدی نیا با اشاره به اینکه نیاز به پدر شدن و مادر شدن یک نیاز فطری و غریزی است گفت: اگرچه این موضوع سختی‌های عجیب و متفاوتی دارد اما شیرینی‌هایی که دارد همه سختی‌ها را جبران می‌کند.

وی افزود: ما با فرزند دار شدن بخشی از انرژی و زمان را باید از دست بدهیم تا در آینده به موفقیت و نتیجه مطلوبی برسیم.

این کارشناس و پژوهشگر ارشد حوزه جمعیت اظهار کرد: اگرچه در حال حاضر ذائقه‌ها و فرهنگ‌ها در این زمینه تغییراتی کرده اما داشتن فرزند یک امر فطری و غریزی نه‌تنها در انسان بلکه در وجود همه موجودات زنده است.

موحدی نیا با بیان اینکه تأثیر مثبت تعدد فرزند بر بهبود روابط درون خانوادگی از نظر روان‌شناسی و تربیتی اثبات شده گفت: ما جامعه‌ای هستیم که هنوز طعم شیرینی خانواده‌های پرفرازند را فراموش نکردیم و طبق تحقیقات صورت‌گرفته هم ثابت شده که تعدد فرزند باعث افزایش صمیمیت در روابط درون خانوادگی می‌شود.

وی افزود: درگذشته مهارت‌های ارتباطی و تربیتی در والدین خیلی کمتر بود اما در حال حاضر والدین آگاهانه حرکت می‌کنند و بهتر می‌توانند روابط همسرانه و صمیمیت درون خانواده را حفظ کنند و همین باعث می‌شود که کمتر آسیب ببینند.

کارشناس و پژوهشگر ارشد حوزه جمعیت عنوان کرد: بر اساس آمارهای نرخ باروری در کشور پیش‌بینی می‌شود که تا سال 1430 تقریباً 30 درصد جمعیت کشورمان سالمند خواهد شد که این نگران‌کننده و تکان‌دهنده است و نشان می‌دهد که باید تغییری در سبک زندگی‌هایمان به‌ویژه در حوزه فرزندآوری انجام دهیم.

موحدی نیا یکی از راهکارهای ثابت ماندن جمعیت در کشور را حداقل داشتن سه فرزند دانست و گفت: برای ثابت ماندن جمعیت کشورمان باید نرخ جایگزینی که داشتن سه فرزند در هر خانواده است رعایت شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو